Kraj vyhlásí zakázku na chirurgickou pohotovost na Tachovsku

nástroje, chirurgie, operace

Plzeňský kraj vyhlásí do měsíce veřejnou zakázku na zajištění chirurgické pohotovosti pro okres Tachov. Na setkání vedení Plzeňského kraje se starostkami a starosty Tachovska to uvedli hejtman Václav Šlajs a krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (oba ČSSD).

Tachovsko je jedním ze dvou okresů ČR, kde už zhruba 15 let, po krachu nemocnice v Plané, chybí akutní lůžková péče. Lidé si dlouhodobě stěžují na to, že mají spádovou krajskou nemocnici ve Stodu na Plzeňsku, kam je špatné spojení.

„Zakázku musí vyhlásit rada a ta zasedá za necelých 14 dní, takže snad to stačíme připravit,“ řekl Šlajs. Kraj se tomu nebrání, když investuje do zdravotnictví 600 milionů korun ročně, nejvíce ze všech krajů na počet obyvatel. „Ale záleží na tom, jestli se se nám opravdu přihlásí odborníci, aby tu službu zabezpečili. Řada lékařů je namlsaných,“ uvedl.

Podle Stárkové bude mít zakázka hodnotu 5,2 milionu korun ročně. „Ve všední dny by byla pohotovost do 22:00 a v sobotu a v neděli od 07:00 do 22:00,“ uvedla. Kraj už loni v září vypsal zakázku za 2,6 milionu Kč, ale nikdo se nepřihlásil.

Kraj bude podle Stárkové hledat lékaře, i když by nemusel, protože lůžkové zařízení je dostupné do 60 minut a chirurgické ambulance přes den do 45 minut, jak nařizuje zákon. Navíc je Tachovsko nadstandardně pokryté záchrannou službou. Výjezdová místa jsou v Tachově, Stříbře, Plané, Konstantinových Lázních a nové bude od ledna v Boru.

„Oslovila jsem šéfy mariánskolázeňské nemocnice, polikliniky Tachov a Swiss Med Clinic (soukromá nemocnice jednodenní chirurgie v Plané), ale doktory nenašli,“ uvedla Stárková. Podle ní je třeba pět chirurgů. Ředitel Swissu vyčíslil náklady na 5,2 milionu Kč, ale ani za tyto peníze lékaře nenašel. Minulý týden poslala Stárková 15 dopisů chirurgům z Tachovska, zatím bez odezvy. „Uvidíme, zda se nám někdo přihlásí; 1000 korun na hodinu je pěkná suma,“ řekl hejtman.

Podle starostky Plané Martiny Němečkové by kraj měl shánět lékaře ve svých nemocnicích a ne v soukromých zařízeních. „Tam má doktory, na které má páky a které platí,“ uvedla. Šlajs oponoval, že kraj nemůže lékařům nařídit, aby sloužili na pohotovosti.

Na Tachovsko je podle starostů problém dostat lékaře i mladé rodiny, což je reakce na dlouho neřešený stav zdravotní péče.

Ohodnoťte tento článek!