Kraj vyhlásí zakázku na chirurgickou pohotovost na Tachovsku

lékárnička, první pomoc, zdravotnictví, obvazy

Plzeňský kraj schválil záměr vyhlásit veřejnou zakázku na zajištění chirurgické pohotovosti pro Tachovsko, které je jedním ze dvou okresů v Česku, kde chybí akutní lůžková péče.

Radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) ČTK sdělila, že záměr se objeví ve věstníku veřejných zakázek a krajský centrální nákup dostane za úkol vypracovat zadávací dokumentaci, kterou schválí příští rada za měsíc.

Na Tachovsku chybí akutní lůžková péče už zhruba 15 let a lidé si stěžují, že mají spádovou krajskou nemocnici ve Stodu na Plzeňsku, kam je špatné spojení. Chirurgická pohotovost v Plané by pro celé Tachovsko začala fungovat od 1. září, protože lhůta pro podání nabídek je podle zákona tříměsíční.

Podle hejtmana Václav Šlajse (ČSSD) bude mít zakázka hodnotu až 5,2 milionu korun ročně. „Je to vysoce nadstandardní částka, částečně za to sklízíme i kritiku. Ale Tachovsko je dlouhodobý problém a zaslouží si to,“ uvedl. Ze schválené sumy vyplývá průměrná částka 1000 korun na hodinu, méně je to ve všední dny. “(Částka) Je tak velká také kvůli dalším službám jako rentgen, ultrazvuk a laboratoř. Chirurgové v oblasti nejsou, takže tam budou muset přijíždět z větší vzdálenosti,“ řekla Stárková. Ve všední dny by byla pohotovost od 15:00 do 22:00 a v sobotu a neděli od 07:00 do 22:00. Na Tachovsko je podle starostů problém dostat lékaře i mladé rodiny, což je reakce na dlouho neřešený stav zdravotní péče.

Kraj už loni v září vypsal zakázku za 2,6 milionu Kč, ale nikdo se nepřihlásil. Starostka Plané přesto chtěla, aby kraj zakázku vyhlásil, a slíbila, že se pokusí lékaře sehnat.

„Zájem už nyní je, ale pouze na víkendy. Lékaři by si chtěli vydělat o víkendu, kdy se vyplácí větší hodinová částka. To by přijeli z Plzně i Prahy. Ale ve všední dny odpoledne se jim sloužit nechce,“ řekla Stárková. Kraj požaduje službu každodenní, je třeba pět chirurgů.

Kraj oslovil v minulých týdnech šéfy mariánskolázeňské nemocnice, která podle hejtmanova náměstka Ivo Grünera (ČSSD) výrazně omezila provoz. Kontaktoval i tachovskou polikliniku, soukromou nemocnici jednodenní chirurgie v Plané a lékaře z Tachovska i mimo něj. Doktory ale nenašel.

Podle starostky Plané Martiny Němečkové by kraj měl shánět lékaře ve svých nemocnicích a ne v soukromých zařízeních. „Tam má doktory, na které má páky a které platí,“ uvedla. Šlajs oponoval, že kraj nemůže lékařům nařídit, aby sloužili na pohotovosti.

Kraj podle Stárkové hledat lékaře nemusel, protože lůžkové zařízení je dostupné do 60 minut a chirurgické ambulance přes den do 45 minut, jak nařizuje zákon. Navíc je Tachovsko nadstandardně pokryté záchrannou službou. Výjezdová místa jsou v Tachově, Stříbře, Plané, Konstantinových Lázních a nově bude od ledna i v Boru.

Ohodnoťte tento článek!