Kraj Vysočina rozdával ceny bezpečným nemocnicím

V desátém ročníku soutěže Bezpečná nemocnice, kterou vyhlašuje Kraj Vysočina, zvítězila pražská Ústřední vojenská nemocnice. Přesvědčila svým přístupem k umírajícím.

Druhou příčku obsadila jihlavská nemocnice díky aplikaci, která z údajů ve zdravotnické dokumentaci rychleji zjistí, zda hospitalizovanému pacientovi hrozí infekce. Také bronz zůstal na Vysočině. Získala ho Nemocnice Havlíčkův Brod, které uvedla do praxe nový přehlednější způsob značení léčiv.

Ocenění obdržela ještě Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Masarykův onkologický ústav v Brně a Nemocnice Třinec. Všech šest zdravotnických zařízení získalo jako odměnu 150.000 korun. „Tuto finanční částku věnuje společnost Johnson & Johnson, s.r.o., jejíž zástupce předal dárkové šeky oceněným na slavnostním vyhlášení výsledků. Peníze budou v daných zařízeních využity na další vzdělávání lékařského a nelékařského personálu,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Spolehlivost aplikace, která umí díky nastaveným algoritmům odhalit nozokomiální infekci, tedy tu, která pacienty ohrožuje v nemocničním prostředí, testovala jihlavská nemocnice zpětně na zdravotnické dokumentaci. Ukázalo se, že je z 80 procent spolehlivá. Proto ji v roce 2017 zavedla do praxe, řekla epidemiologická sestra jihlavské nemocnice Petra Vavřinová. „Benefitem tohoto projektu je to, že jsme zvýšili počet nově hlášených nozokomiálních infekcí, ušetřili jsme spoustu času, který teď cíleně a efektivně věnujeme do prevence,“ uvedla Vavřinová. Zanedbatelná podle ní není ani finanční úspora.

Slavnostní vyhlášení se konalo v jihlavském Horáckém divadle. Navázalo na odbornou konferenci Dny bezpečí, na níž si své poznatky se zaváděním nových postupů v péči o nemocné předávají zástupci odborné lékařské veřejnosti.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!