Kraj Vysočina se chystá na změny v nemocnicích

Kraj Vysočina usilovně pracuje na procesu změn svých nemocnic, které jsou příspěvkovými organizacemi, na obchodní společnosti. Všechno spěje k tomu, aby se tak stalo k 1. lednu 2006…

Proces přípravy transformace nabral svižné tempo

* Lékaři a opozice zatím zůstávají proti

Opozice i Lékařský odborový klub (LOK) se procesu účastní a zatím si drží stejné stanovisko: za současných podmínek financování prý nemá takový krok smysl.

Přípravy v plném proudu

Krajská koalice se na záměru převedení nemocnic na obchodní společnosti dohodla letos na jaře. Všech pět okresních nemocnic by se mělo stát akciovými společnostmi.

Kraj sestavil napříč politickými stranami odbornou komisi, která má za úkol upozorňovat na možná rizika. Jejich odstranění bude úkolem specializované firmy.

„Komise už zasedala třikrát. Nyní čekáme na analýzu právních a ekonomických dopadů kroku, kterou by měla vybraná firma zpracovat do 25. července. Pak zadáme hlavní zakázku: kompletní přípravu transformace. Tato část by měla být hotova včetně registrace nových subjektů a jejich smluv se zdravotními pojišťovnami v takovém termínu, aby to od 1. ledna fungovalo,“ řekl hejtmanův náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).

Ten tvrdí, že obavy jsou zbytečné. „Veškeré pracovně-právní vztahy budou v plném znění zachovány v nových podmínkách,“ argumentoval na námitku zaměstnanců, kteří mají mj. obavy z propouštění. Dotknout by se transformace neměla podle něj ani rozsahu poskytované péče.

Skeptičtí oponenti

„Ta je přece daná zněním smlouvy s pojišťovnou,“ upozornil. Zdůraznil, že zpočátku bude jediným vlastníkem nemocnic kraj, a tak případný zisk půjde zpět.

Na dotaz, co rozumí výrazem „zpočátku“, odpověděl, že proces se vyvíjí a do budoucna kraj chce usilovat o navýšení kapitálu vstupem soukromého subjektu, kterému by se odprodal procentuální podíl akcií zavedené společnosti.

LOK jihlavské nemocnice podle svého šéfa Lukáše Veleva zůstal zatím věrný stanovisku, které formou otevřeného dopisu poslal vedení kraje bezprostředně poté, co se záměr transformace veřejně vyhlásil.

„Platí to bez výjimky. My si myslíme, že je to v současném systému financování riziko. Jako lékaři však máme mizivé možnosti to ovlivnit, a tak hlavní aktivity necháváme na celostátním ústředí LOK. Podle nás leží zásadní tah na vládě, která by měla změnit podmínky,“ uvedl Velev.

Proti transformaci zůstává i celá opozice – sociální demokraté a komunisté. „Dosavadní proces nás zatím nepřesvědčil o tom, že by taková změna byla nutná. Teď se ovšem očekává stanovisko vybrané firmy k právním a ekonomickým dopadům transformace. Jasné stanovisko řekneme až pak,“ řekl Vladimír Novotný, který je v komisi za ČSSD.

Na řeč čísel čekají i komunisté, i když upozorňují předem na to, že jejich postoj dal najevo volební program. „Akciovky se také neosvědčily, například Hradec Králové je rovněž ve ztrátě. Myslíme si, že v současných podmínkách je kraj lepším garantem než jakýkoli management,“ uvedl lídr komunistů Zdeněk Dobrý.

Jana Pechová, Právo

Kraj Vysočina se chystá na změny v nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!