Kraj Vysočina stabilizoval během čtyř let hospodaření nemocnic

*operace, chirurgové

Sociálnědemokratické vedení Kraje Vysočina považuje za úspěch dosažení stabilizovaného hospodaření nemocnic i zásadní rekonstrukci zdravotnických zařízení v posledních čtyřech letech. Některé z akcí se podařilo dokončit, další zahájit.

Začala transformace ústavů sociální péče, za stamiliony korun byly rekonstruovány domovy pro seniory, opravena je také řada školních budov. Podle opozice se ale zvýšila kumulovaná ztráta nemocnic a vedení kraje nedokázalo schválit koncepci dalšího rozvoje zdravotnictví.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) se po krizi s úhradovými vyhláškami podařilo stabilizovat hospodaření nemocnic. „V posledních třech letech žádná z nich neskončila v červených číslech,“ řekl hejtman ČTK. Připustil však, že nemocnice v Jihlavě a Havlíčkově Brodě stále zatěžují dluhy z předchozích období. „Podařilo se je snížit přibližně na 60 milionů korun. Nemocnice však své závazky platí ke lhůtám splatnosti,“ řekl Běhounek.

Bývalý hejtman a představitel opozice Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že kumulovaná ztráta nemocnic se oproti roku 2008, kdy ODS vedení kraje opustila, zvýšila o více než 50 milionů korun. Vedení kraje podle něj také nedokázalo připravit zdravotní plán a koncepci dalšího rozvoje zdravotnictví na Vysočině. Sociálním demokratům také vyčítá, že neustále opakují, že ČSSD svým nástupem zabránila privatizaci nemocnic. „Nikdy jsme je nechtěli převést do soukromých rukou, šlo jen o jinou tehdy možnou právní formu s tím, že by zůstaly v majetku kraje,“ řekl Vystrčil.

Rekonstrukce nemocnic v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Novém Městě na Moravě a Třebíči je rozprostřena už do třetího volebního období. Od roku 2006 za přispění evropských fondů podle hejtmana směřovalo do oprav téměř 1,4 miliardy korun. Protože dotace z EU už nyní neumožňují čerpat peníze na zdravotnická zařízení, bude kraj dvě nejvýznamnější stavební akce, které začaly letos, financovat z vlastního rozpočtu. Jde o rekonstrukci interního pavilonu v Jihlavě za 280 milionů a stavbu nového chirurgického pavilonu v Třebíči za 440 milionů korun.

Zdravotnické záchranné službě přibylo v uplynulých čtyřech letech šest nových výjezdových stanovišť. Pokrytí kraje je nyní kompletní. Záchranáři získali novou techniku, v Jihlavě byl s pomocí evropských dotací rekonstruován centrální dispečink propojený s hasiči a policií.

Po transformaci ústavů sociální péče v Těchobuzi a Jinošově vznikají postupně pro jejich klienty za peníze od státu a EU domky rodinného typu. Během příštích dvou let jich na řadě míst v kraji bude postaveno celkem 32, investice se blíží půl miliardě korun. Rekonstrukcí za celkovou částku kolem 250 milionů korun prošly domovy pro seniory v Pošné u Pacova a ve Ždírci u Jihlavy.

Vysočina zůstává spolu s Karlovarským krajem regionem bez kamenného hospice. Kraj se soustřeďuje na poskytování paliativní a hospicové péče v nemocnicích. Kvůli struktuře kraje s množstvím menších sídel je podle Běhounka ideální domácí hospicová péče. Vede se také diskuze o vzniku soukromého kamenného hospice v Jihlavě. Limitující jsou však náklady, které jen na rekonstrukci možného objektu dosahují podle hejtmana 100 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!