Kraj Vysočina uhradí pacientům celkem 2,6 mil. korun za poplatky

peníze

Kraj Vysočina poprvé od zavedení nového systému hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví vrací pacientům peníze. Od začátku února, kdy změnil systém, do poloviny dubna požádalo na Vysočině o vrácení poplatku 8444 osob.

Z toho 7227 lidí předložilo správně vyplněnou darovací smlouvu včetně povinných příloh. Těmto pacientům kraj formou daru vrátí celkem 2,6 milionu korun. Peníze by žadatelům měly přijít do deseti dnů na účet nebo složenkou. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek.

„V předešlém systému, kdy se peníze vracely prostřednictvím příkazní smlouvy, se pacientům vracelo v průměru pět milionů korun měsíčně, teď jen jeden milion korun,“ řekl Běhounek. Pokles podle něj způsobilo snížení ochranného limitu u důchodců a dětí do 18 let na 2500 korun a také větší administrativní náročnost současného systému. Kraj bude peníze vracet čtvrtletně.

Dříve pacienti podepsali darovací smlouvu a peníze jim byly okamžitě vráceny přímo ve zdravotnických zařízeních. Od začátku února musejí darovací smlouvu vyplnit a doručit krajskému úřadu. Krajští politici tím reagovali na výtky ministerstva vnitra, které kvůli poplatkům zahájilo s některými kraji správní řízení.

„Nabízíme občanům možnost rozhodnout se samostatně, zda využijí nabídku kraje a požádají o dar ve výši uhrazených regulačních poplatků,“ uvedl Běhounek. Stejný systém funguje v několika dalších krajích.

Lidé, kterým poplatky vráceny nebudou, většinou nedoložili originály dokladů o zaplacení, v mnoha tiskopisech chyběla adresa žadatele nebo číslo účtu. „Objevily se i případy, kdy nás občané žádali o uhrazení nadstandardu při hospitalizaci nebo úhradu kompenzačních pomůcek. Na tyto případy se naše nabídka nevztahovala,“ doplnil hejtman.

Úhradu poplatků za pacienty prosadila ČSSD po vítězných krajských volbách. Kraj Vysočina letos na úhradu poplatků vyčlenil v rozpočtu 55,5 milionu korun. Loni se z připravených 80 milionů korun vyčerpalo na úhradu poplatků kolem 47,5 milionu korun.

Regulační poplatky zavedl někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu u levnějších léků, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí děti do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.

Ohodnoťte tento článek!