Kraj Vysočina zaplatí očkování vybraných dětí proti žloutence

Kraj Vysočina zaplatí očkování vybraných dětí z dětských domovů a ústavů sociální péče proti žloutence typu A a B. Od jedné farmaceutické firmy totiž dostal nabídku na proplacení vakcín. Rada kraje dnes přijetí daru schválila a navíc vyčlenila z rozpočtu 24.000 korun pro šest lékařů, kteří očkování provedou…

Novinářům to po jednání rady řekl náměstek hejtmana Václav Kodet.

Aplikace celkem tří dávek jednomu dítěti vyjde na sto korun, kraj si jich objednal 240. Podle odborníků jedna vakcína v lékárně přijde na zhruba 800 až 1000 korun. Dar by tedy měl hodnotu přes 200.000 korun.

Samotná očkovací látka bude firmou dodána do vybrané lékárny, kde pak kraj Vysočina vakcíny nakoupí. Firma kraji následně věnuje peníze odpovídající počtu dětí navržených k očkování, píše se v materiálu, který dnes radní projednali.

Očkovací látky poté budou uskladněny ve Zdravotním ústavu v Jihlavě a následně distribuovány na jednotlivá zařízení.

„Od roku 2000 jsou nově narozené děti proti žloutence typu B očkovány. V současné době nejsou ale očkovány děti od šesti do 12 let a potom starší 18 let,“ vysvětlila výběr dětí vedoucí oddělení zdravotní správy kraje Soňa Měrtlová.

Kodet neví, zda pražská farmaceutická firma je dodavatelem léků pro nemocnice, jež kraj zřizuje. Jak řekl ČTK, důvod daru považuje za čistě charitativní. Odborníci míní, že firma může vakcíny nabízet proto, že jich má velké zásoby a dochází jim lhůta použitelnosti.

ČTK

Kraj Vysočina zaplatí očkování vybraných dětí proti žloutence
Ohodnoťte tento článek!