Kraj založil kvůli záchraně nemocnic odborný tým

Všeobecná zdravotní pojišťovna v pondělí zveřejnila trend restrikce akutních lůžek, v ohrožení jsou kromě Stodu také Rokycany.

Nemocnice v Rokycanech a Stodu má být do budoucna okleštěná. Od zástupců zdravotních pojišťoven to otevřeně zaznělo při pondělním jednání s vedením Plzeňského kraje, Zdravotního holdingu, představitelů obecních samospráv a samozřejmě nemocnic.

Hned v úvodu byl deklarovaný postoj rady kraje proti redukci lůžek v nemocnicích. Při rokování pak vládla jasná snaha dopídit se podstaty, odkud vzešel impuls k rušení oddělení už zmíněných zdravotnických zařízení. „Pojišťovny nakonec konstatovaly, že se nejedná o rozhodnutí jejich, ale vzešlo z Ministerstva zdravotnictví a vlády,“ informovala ředitelka Rokycanské nemocnice, a. s., Hana Perková.

Přítomní chtěli rovněž vědět, jak byla stanovená hranice porodů, tedy na základě jaké studie se tak stalo. „Čísla zazněla kdysi od gynekologicko – porodnické společnosti a teď se toho chytila vláda a pojišťovny, kterým – když docházejí peníze – se to hodilo,“ konstatoval primář gynekologicko – porodnického oddělení v Rokycanech Jan Vileta.

V průběhu debaty také zazněl dotaz, zda za rušením rokycanského a stodského gynekologicko- porodnického oddělení stojí odborný problém. To ale zastupující ředitel VZP vyloučil.

„Pokud jde o počty porodů, s výjimkou minulého roku jsme ve třech předchozích diskutovanou hranici pěti set porodů v průměru překročili! I letos vypadal stav až do září velice uspokojivě. Začátek října byl ale katastrofický. Ublížily nám zprávy v médiích o chystaném rušení oddělení. Některé rodičky se ptaly, další prostě zamířily raději jinam. Teď už se to narovnalo,“ informoval Vileta.

„Takže opakuji,“ doplnil, „zatím se vůbec nic neděje, péče je do konce roku 2012 poskytovaná v rozsahu jako dřív a stále zbývá čas na dohady, jak dál,“ konstatoval.

„Všichni víme, že porodnost klesla a co je příčinou,“ dodala ředitelka, „i to, že počet porodů rozhodně nijak neovlivní rozdíl mezi klinikami a okresními nemocnicemi,“ podotkla. „Odborné hledisko nedokážu posoudit,“ konstatoval starosta Vlastimil Sýkora, který se rovněž zúčastnil pondělního jednání v Plzni.

„Jakmile však dojde k rušení jednoho ze čtyř stěžejních oddělení rokycanské nemocnice, návštěvnost lidí klesne,a to by mohl být začátek konce. Zdravotní péče je tu na dobré úrovni. V rušení něčeho, co funguje, nevidím smysl,“ mínil. „Vznik odborné pracovní skupiny, která bude záležitost dále projednávat, pokládám za nesporný klad výsledku setkání,“ hodnotil předseda města a obcí ČR Jaroslav Perlík.

„První jednání pracovní skupiny, do níž jsem rovněž jmenovaná, se má uskutečnit během čtrnácti dnů,“ informovala Perková. Perlík dodal, že ani představitelé obcí ale nesloží ruce do klína. Prvním počinem byla už protestní petice proti rušení oddělení zmíněných nemocnic, zaslaná vedení krajskému úřadu.

Právě z úst Perlíka, a nebyl sám, si zástupci VZP také vyslechli, jak velmi starostům záleží na zachování dostupnosti zdravotní péče pro občany, ale také, že šetřit by měly pojišťovny začít samy u sebe.

Ohodnoťte tento článek!