Přejít na obsah

Kraj zrušil pelhřimovské doktorce registraci

zpět
27.2.2007

Ordinovala, kdy ji napadlo. A někdy dokonce z okna. Pacientům předepsala vše, o co si řekli. Teď jí kraj uzavřel ordinaci. Pelhřimovská lékařka Stanislava Holatová si od svých pacientů půjčovala mobilní telefony, někdy i peníze...

Výjimkou nebyly ani preventivní prohlídky, na které zvala pacienty o svátcích či na Štědrý den. Praxe doktorky Holatové nesplňovala ani hygienické požadavky. Neumožňovala pacientům vstup na toaletu.

Nevedla řádně karty

Na základě rozhodnutí krajského úřadu zeje ordinace praktické lékařky v ulici Osvobození v Pelhřimově už zhruba dva měsíce prázdnotou.

„Rozhodnutí o zrušení ordinace nabylo právní moci loňského 28. prosince,“ sdělila vedoucí oddělení zdravotní a sociální správy krajského úřadu Soňa Měrtlová.

Podivnou praxí lékařky se kraj začal zaobírat až na základě podnětu od policie. „Jednalo se především o dodržování zákona o péči o zdraví lidu, konkrétně vedení zdravotní dokumentace,“ vysvětlila Měrtlová.

Podle tohoto zákona jsou zdravotnická zařízení povinna vést pacientovu dokumentaci a umožnit do ní nahlížet lékařům správních úřadů ve zdravotnictví. Holatová však kontrole karty neukázala.

Léčba není ohrožena

Někteří z pacientů se obracejí o radu také na pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny v Pelhřimově. „Pacienti zaregistrovaní u této lékařky mají možnost přihlásit se u jiného praktického lékaře,“ vysvětlila vedoucí ekonomického oddělení Svatava Šlajchrtová.

Seznam lékařů v regionu je k dispozici na jejich přepážkách. Občané si mohou svobodně zvolit nového lékaře, ne vždy je to však snadné.

„Pacienti by se měli zaregistrovat nejlépe tam, kam to mají nejblíže ze svého domova,“ doporučila předsedkyně okresní organizace Sdružení praktických lékařů Marie Keslová.

K lékařce o dovolené

Uzavřená ordinace stále vyvolává vlnu nevole. „To je strašné. Vůbec nevím, co mám dělat,“ láteřila jedna z pacientek a marně se dobývala do čekárny.

„Já jsem s ní byla spokojená. Pokud jsem k ní šla, brala jsem si sice celý den dovolenou a šla domů až v noci, ale zase předepsala vše, co jsem chtěla. I když je pravda, že když mi měla brát krev, musela jsem si dojít koupit náplast. Z té ustřihla malý kousek, tím mi ránu přelepila a zbytek si nechala,“ uvedla další pacientka.

Právě ve zvláštním chování lékařky spatřuje jednu z největších potíží místopředseda okresního sdružení České lékařské komory v Pelhřimově Hynek Poul.

„S lékařkou jsme vedli několik disciplinárních řízení. Všechny zásilky jsou však nedoručitelné,“ krčil rameny Poul, který vidí problém také ve způsobu, jakým lékařka k pacientům přistupovala.

Pelhřimovský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Pelhřimovský deník

Komentovat článek: Kraj zrušil pelhřimovské doktorce registraci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kraj zrušil pelhřimovské doktorce registraci

Komentáře

dalších 5 komentářů
Milan Šilhan Kdo všechno selhal ?  | 27. 02. 2007 19:54

V prvé řadě "kolegové" kolem zmíněné lékařky. Její stav přece nevzniknul nijak náhle před zásahem krajského úřadu, ale táhnul se nějakou dobu. Tím hůře, že věc šetřila i policie. Proč byla praktická lékařka ( minimálně podivínská ) až po řadě urgencí "nezpůsobilá" vykonávat svou lékařskou praxi. Nikdo nezjišťoval její sociální situaci, nebo její duševní stav. Všichni byli naopak za bukem a místní ČLK se schovávala za nedoručené doporučené dopisy. Stejně tak i pojišťovny nezajistily rychle pořádek pro své pojištěnce. Proč se čekalo na krajský úřad, když přece lékaři mají svou veřejnoprávní korporaci, která se stará o kvalitu a správné vykonávání lékařského povolání. To jsou všechno otazníky, pouze jedno je jisté. Žádná demokratická instituce nedokázala zasáhnout rychle a ani rychle napravit vzniklé škody. Z příspěvků diskutujících je bohužel patrno, že nepořádků i když ne intenzity jako ve sledovaném případě je více. Tím více si lékaři a dnes již i pacienti uvědomují, jak nefunkční je "vážená" lékařská komora a že žádné barevné časopisy na tom nic nezmění, ani sebevědomé bití se v prsa současného pana prezidenta ČLK. V právním státě by bylo okresní představenstvo ČLK suspendováno a krajští představitelé ČLK hejtmanem Vysočiny voláni k zodpovědnosti.

lékař komora nefunguje  | 27. 02. 2007 18:21

Selhání jednotlivců napříč všemi obory je vždy smutné.Kdyby komora dělala to , co dělat má, tak by takové individum už dávno nemohlo pracovat!Nestojí to ani za větší komentář.

Kyle Broflowski Re:A bude hůř!!!  | 27. 02. 2007 16:00

V nemocnici má možná stejně, ale tak za dva úvazky. Praktik, který jde s dobou, pracuje maximálně od devíti do oběda . Tomu mému trvalo kupříkladu 6 měsíců, než přes opakované urgence poslal výpis z mojí dokumentace k životní pojistce. Ta tak nakonec propadla a tím mi způsobil škodu 8 tisíc korun. Zato se nenamáhal ani omluvit, přesto že se mu už víc než deset let starám v nemocnici o jeho rodinu i prochlastané kamarády.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné