Kraje chtějí, ať pohotovost zřizují praktici, Julínek to odmítl

Titulní obrázek

Pohotovost by měli podle krajů zajišťovat praktičtí lékaři pro dospělé a dorost plus stomatologové. V Brně se na tom shodla zdravotní komise Asociace krajů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek návrhy krajů dnes při diskusi se zdravotníky v Brně odmítnul…

Organizování služby by podle něj mělo zůstat na krajích.

Fungování pohotovostí by se přesto podle Julínka mělo změnit – první pomoci by měly být více provázány se záchrannou službou, která pomáhá lidem v ohrožení života. V nově připravovaném zákonu se prý počítá s tím, že vždy jeden praktik z obvodu by měl být v ordinaci do 19:00. V noci by však lidem měla sloužit pohotovost, řekl Julínek. Totéž platí pro rekreační oblasti, kde nenadálé ošetření potřebují často lidé z celé země, ne pacienti místního praktika.

Platit pohotovost by měly jednak pojišťovny, ale také stát, domnívá se Julínek. „Zdravotní pojišťovny si pro své pojištěnce musí zaplatit tuto kapacitu. Stát se na tom musí také podílet, protože to je pohotovostní kapacita á la hasiči,“ řekl ministr.

Ústavní soud před týdnem rozhodl, že pohotovost, kterou po zrušení okresních úřadů převzaly kraje, mají organizovat právě krajské samosprávy. Politici by se však podle Ústavního soudu měli dohodnout a vyčlenit v rozpočtu na službu dostatek peněz.

Na rozhodnutí soudu už reagovaly obce, které krajům v minulosti na službu přispívaly miliony korun. Mnozí starostové řekli, že peníze pro příští rok nedají, případně je budou za minulá období chtít zpět. Kraje tak budou muset na pohotovost dát příští rok více peněz, nebo službu omezí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!