Kraje rychle mění nemocnice, dokud to jde

Titulní obrázek

Kraje opět rozjely přeměnu nemocnic na obchodní společnosti. Počínání krajů ovládaných politiky ODS sice kdysi zastavil David Rath zákonem o neziskových nemocnicích, jeho nejdůležitější části však zrušil Ústavní soud. Kraje vycítily šanci…

Praha – Kraje opět rychle rozjely přeměnu svých nemocnic na obchodní společnosti. Počínání krajů ovládaných politiky ODS sice kdysi zastavil exministr zdravotnictví David Rath zákonem o neziskových nemocnicích, jeho nejdůležitější části však v září loňského roku zrušil Ústavní soud. Kraje vycítily šanci.

Chtějí využít (nebo už využívají) čas, který rozhodnutím ústavních soudců získali, a podle zjištění deníku Aktuálně.cz v naprosté většině pospíchají, aby z nemocnic učinily obchodní společnosti. Hejtmani jsou přesvědčeni, že takto vedené nemocnice budou lépe a průhledněji hospodařit. Proti transformaci protestují politici ČSSD, kteří se obávají, že celý proces skončí privatizací a následným omezením zdravotní péče a rušením nevýdělečných zdravotnických zařízení nebo oborů.

Z ankety Aktuálně.cz ve všech krajích vyplynulo, že jako příspěvkové organizace si své nemocnice ponechá pouze Jihomoravský kraj. Ale i tam platí slůvko: zatím.

„Každá forma má své výhody a nevýhody. Příspěvková organizace určitě není tou nejvhodnější právní formou,“ připouští Josef Drbal z odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje. Na Vysočině zastupitelé už na podzim 2005 rozhodli o založení pěti akciových společností a v transformaci chtějí pokračovat. Radní z ostatních krajů už transformaci schválili a ti, kteří ji mají za sebou, už vypočítávají výhody. „Hospodaření transformovaných nemocnic se zlepšilo,“ tvrdí mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.

„Akciové společnosti mají ze zákona povinnost vytvářet kontrolní orgány. Což zaručuje lepší kontrolu než v příspěvkové organizaci,“ doplňuje Jitka Svatošová z kraje Vysočina. Politici ČSSD by transformaci rádi zastavili, ale ve většině krajů mají málo mandátů na to, aby postup pravice přehlasovali. S privatizací, které se obávají, už začal Středočeský kraj. Momentálně prodává 11 svých menších zdravotnických zařízení.

Převody nemocnic v jednotlivých krajích

– Středočeský: prodává 11 nemocničních zařízení, pět nemocnic si ponechá jako obchodní společnosti.

– Plzeňský: v roce 2003 převedl lůžková zdravotnická zařízení na obchodní společnosti.

– Jihočeský: převedl většinu svých nemocničních zařízení na akciové společnosti k letošnímu Novému roku.

– Karlovarský: převedl nemocnice na akciové společnosti už loni.

– Pardubický: transformace na obchodní společnosti probíhá.

– Královehradecký: transformace nemocnic je hotova z roku 2004.

– Ústecký: zastupitelstvo schválilo transformaci pěti nemocnic na jednu akciovou společnost, která vznikne v letošním roce.

– Liberecký: nejspíš převede své dvě nemocnice v červenci na akciovky.

– Vysočina: zatím zajišťují zdravotní péči příspěvkové organizace.

– Zlínský: transformoval tři nemocnice na akciové společnosti v roce 2006. Nyní probíhá transformace čtvrté, vsetínské nemocnice.

– Moravskoslezský: právě převádí nemocnice na akciové společnosti.

– Jihomoravský: ponechává si je jako příspěvkové organizace.

– Olomoucký: připravuje transformaci tří nemocnic

Zdeněk Mihalco, Středočeský kraj

Kraje rychle mění nemocnice, dokud to jde
Ohodnoťte tento článek!