Přejít na obsah

Kraje se radily, jak platit za lidi poplatky

zpět
5.12.2008

Možnosti placení tzv. regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních za občany z krajských rozpočtů konzultovali ve čtvrtek s předsedou antimonopolního úřadu Martinem Pecinou a jeho spolupracovníky úředníci z dvanácti českých krajů, tedy všech kromě Středočeského. Podle Peciny by bylo ideální, kdyby kraje postupovaly společně. Bylo by to jednodušší...

Řešení zadaného úkolu má podle předsedy antimonopolního úřadu desítky variant, dvě jsou však zcela bezproblémové: Pokud by kraje platily poplatky za občany ve všech zdravotnických zařízeních, nikoli jen krajských, nebo pokud by výše poplatků pro jednotlivá zařízení nepřekročila pět miliónů korun za tři roky.

„Zároveň jsme ale zástupce krajů upozornili, že kdyby ani druhá varianta nebyla využita, je tu možnost notifikace některé z forem podpory v Bruselu, který ji může povolit například jako službu obecného zájmu, “ řekl Pecina s tím, že konkrétní podobu může jednání získat až poté, co kraje předloží nějaký jasný plán.

Pro pracovníky antimonopolního úřadu by pak neměl být problém zaujmout stanovisko během několika málo dnů, pokud by proplácení poplatků za občany mělo začít již prvního ledna.

ČSSD: ještě letos

ČSSD bude ještě letos iniciovat mimořádné jednání Sněmovny, na kterém by Sněmovna projednala zrušení poplatků ve zdravotnictví, řekl ve čtvrtek na setkání s novináři předseda ČSSD Jiří Paroubek.

„Já předpokládám, že ještě do konce roku se uskuteční mimořádná schůze Sněmovny, kde budeme usilovat o zrušení poplatků ve zdravotnictví, “ řekl Paroubek. Sociální demokraté o podpoře mimořádné schůze chtějí jednat s lidovci a zelenými.

Podle Paroubka je třeba hledat model, aby hrazení poplatků za pacienty, které ČSSD měla ve svých volebních programech, nebylo v rozporu s evropskou legislativou.

Jan Chmelíček, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Kraje se radily, jak platit za lidi poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kraje se radily, jak platit za lidi poplatky

Komentáře

dalších 7 komentářů
R. raději zrušit  | 8. 12. 2008 02:08

Ať už ty nesmyslné poplatky komplet zruší!

R. Re:Ostuda!!  | 8. 12. 2008 02:05

Ať vláda přestane překrucovat a obcházet ústavu!

MUDr. Pavel Šilpoch Ostuda!!  | 8. 12. 2008 00:18

Kraje vedené vesměs sociálními demokraty se radily jak obcházet zákon. Pokud za pacienty chtějí nějakou formou hradit sociální demokraté poplatky, pak diskriminují pacienty fakultních nemocnic a zdravotnických zařízení řízených přímo MZ, neboť v nich nemocní budou platit i nadále. Vytváří se nespravedlivě dvě skupiny nerovnoprávných pacientů. Navíc miliony korun, které kraje za část pacientů zaplatí, zákonitě budou chybět již v tak dosti napjatých krajských rozpočtech. Mám návrh: Ať si ČSSD platí své falešné předvolební sliby ze svých stranických peněz a přestane překrucovat schálené a platné zákony !!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné