Přejít na obsah

Kraje svolávají krizové štáby, připravují nejhorší scénáře

zpět
4.1.2011
jednání, smlouva, dohoda
zvětšitjednání, smlouva, dohodaZdroj: www.jenniferlewishr.co.uk

jednání, smlouva, dohoda | Zdroj: www.jenniferlewishr.co.uk

 

Management krajů i nemocnic řeší v těchto dnech téměř stejné zadání: jak zajistit zdravotní péči po odchodu značné části lékařského personálu. Kraje svolávají krizové štáby, ředitelé se připravují na nejhorší.

Situace je nejvážnější na Vysočině, z krajských nemocnic odchází zhruba 60 procent lékařů. Nemocnice tak již nyní plánují, jak péči zajistí. Ve hře je přitom několik variant, které připadají v úvahu. Vedle omezování zákroků je to přesouvání péče i celková změna systému práce.

Ředitelé nemocnic tak v těchto dnech jednají s hejtmany a snaží se vymyslet krizové řešení. Ministr zdravotnictví Leoš Heger zase koncem týdne svolal ředitele fakultních nemocnic.

Nejhorší situace je na Vysočině

Na Vysočině podle údajů krajských nemocnic z minulého týdne podalo výpověď 59 procent lékařů, krajský úřad by měl mít přesná čísla během dnešního dne. Problémy by mohly nastat také ve Zlínském kraji, kde se z krajských nemocnic chystá odejít téměř 40 procent lékařů, v Plzeňském kraji je to 37 procent, v Pardubickém 33 procent.

V některých zařízeních hrozí, že v březnu po odchodu lékařů nebudou fungovat. Obává se toho například vedení městské Nemocnice Jablonec, která dostala 39 výpovědí, což je téměř 40 procent lékařů, v oblastní nemocnici v Náchodě podalo výpověď 57 lékařů. Z nemocnice v Kadani chce odejít 12 ze 40 lékařů.

Jednat, jednat, jednat...

V Pardubickém kraji ke stolu hejtmana včera zasedli ředitelé nemocnic. Jednali zejména o struktuře výpovědí a o možném omezení péče. Ředitelé do jeho kanceláře budou chodit každé pondělí, Radko Martínek chystá i schůzky s odbory.

Na jednání o krizovém plánu se dnes sejde s řediteli nemocnic a záchranné služby vedení Středočeského kraje. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) je kraj připraven jednat i s lékaři, zda by výpovědi nevzali zpět. V některých nemocnicích se ale podařilo zajistit nové týmy, podané výpovědi tak již platí a nemohou být zrušeny.

Některé kraje situaci zvládnou

Vedle katastrofických scénářů se ale objevují i ty pozitivnější. Například Jihočeský kraj již dopředu hlásí, že situaci zvládne aniž by potřeboval omezovat péči. Například v českobudějovické nemocnici ji nepodal ani jeden lékař.

„Rozhodně tady nepanuje mezi lékaři nějaká euforie. Spíš si řada z nich uvědomila, že když půjdou do výpovědi, budou v tak malém počtu, že by ohrozili pouze sami sebe. Byli proto věrni spíše heslu: raději zůstaneme,“ sdělil Právu předseda Lékařského odborového klubu v českobudějovické nemocnici Martin Kloub.

Už od začátku výzvy měly výpovědi v českobudějovické nemocnici nepatrnou podporu. Výzva špičkové lékaře nemocnice neoslovila.


Komentovat článek: Kraje svolávají krizové štáby, připravují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kraje svolávají krizové štáby, připravují…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Jiri Wicherek hyenismus  | 5. 01. 2011 00:43

OK, overovat. ma to ovsem"malou durku". tem overenym zpravam media ani. zdaleka nebudou venovat takovou pozornost jako venuji tem "zadanym" . Tim nerikam, ze by se to melo vzdat. Jen upozornuji, s cim je treba pocitat. Nu, inet je jiz tez pomerne silne medium a nastesti stale jeste svobodne.

Dr. J  | 4. 01. 2011 21:15

Opravdu je třeba zachovat klid. Ty řeči o stahování výpovědí jsou lži. Ze 4000 se pochopitelně vždy několik lidí najde. Někdo otěhotní, jiný onemocní. Ale opravdu legrace jsou řeči o náhradních týmech. Ty se jako vynoří odkud? Z Blaníku? I kdyby se někde vynořili z jiných nemocnic, tak asi budou chybět tam, odkud odejdou, ne? Fakt úplně vidím ten exodus anesteziologů do Kladna. Blbost. Útoky státu se budou stupňovat. Ministr vše přenese na ředitele, ty na šéfy klinik a oddělení. Morální úroveň všech těhle kariéristů je nízká, takže se musíme semknout a vydržet. Žádné separátní dohody.

Kony hyenismus  | 4. 01. 2011 19:56

Máte pravdu,ale taky se domnívám,že se jedná o státní propagandu a desinformace.Koneckonců oni(státní teror)nemá jiných mechanismů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné