Krajská nemocnice Liberec se nebrání spolupráci se semilskou

Krajská nemocnice Liberec se nebrání spolupráci s Nemocnicí Semily. Semilské zařízenbí požádalo o pomoc, protože kvůli nedostatku lékařů muselo v květnu uzavřít lůžkové oddělní chirurgie a na plánované operace musejí pacienti jinam. Ohrožen je i chod interny.

Semilskou žádost projednala dozorčí rada Krajské nemocnice Liberec a pověřila ředitele Luďka Nečesaného zpracováním podrobné analýzy spojení s Nemocnicí Semily, řekla ČTK mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Nemocnice Semily je jedním ze čtyř zdravotnických zařízení na Semilsku. Už delší dobu se ale potýká s nedostatkem lékařů nejen na chirurgii, ale také na interně. Další lékaři jsou navíc ve výpovědi a chod zařízení je vážně ohrožen. Nemocnice proto jednala o strategickém partnerství s Nemocnicí Jablonec. „Ukázalo se, že tolik lékařů nejsme schopni zajistit, museli jsme proto od záměru upustit,“ řekl už dříve ČTK ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček.

Pomoc nabízela i Masarykova městská nemocnice ve zhruba 30 kilometrů vzdálené Jilemnici. „Slíbili nám pomoc, pokud jde o lékaře na interně a také na chirurgických ambulancích. Tato spolupráce se zatím nedaří naplnit, žádný lékař z Jilemnice zatím nepřišel,“ řekla ředitelka semilské nemocnice Alena Kuželová. Byl to také důvod, proč se s žádostí o pomoc obrátila do Liberce, kde je největší nemocnice v kraji.

„My jsme dlouhodobě pro semilskou nemocnici preferovali partnera, který jí bude blíže, tedy jilemnickou nebo jabloneckou nemocnici,“ řekla Silná. Případné spolupráci liberecké a semilské nemocnice musí podle ní předcházet podrobná analýza, která nastíní možné varianty řešení. „Uvědomujeme si ale, že prioritou je zachování veřejného zdravotnictví v regionu,“ dodala. Další podrobnou analýzu zpracovává společnost Deloitte pro spojení nemocnic v Semilech a Jilemnici. K dispozici by měla být koncem května.

Pro Krajskou nemocnici Liberec by spojení s další nemocnicí nebylo ničím novým, podobně v minulosti pomohla Panochově nemocnici v nedalekém Turnově. Od ledna 2014 se obě nemocnice spojily, vzniklo tak zdravotnické zařízení s 2500 zaměstnanci a 1140 lůžky. Ztrátové hospodaření turnovské nemocnice se během jediného roku podařilo srovnat a polepšili si i tamní zaměstnanci. Nemocnice v Semilech je ale dál, a tak je třeba případné spojení důkladně zvážit. Případnou fúzi musí navíc schválit akcionáři nemocnice Liberec – zastupitelstva Libereckého kraje, Liberce a Turnova a také zastupitelstvo v Semilech.

Ohodnoťte tento článek!