Krajská nemocnice nechce platby předem

Titulní obrázek

Českobudějovická krajská nemocnice zatím nezavede od prvního ledna automaty na hrazení zdravotní péče. Pacienti tak budou platit až po vyšetření na ambulanci, nebo po hospitalizaci v nemocnici…

Pacienti budou platit až po vyšetření, nebo po ukončení hospitalizace

Hlavním důvodem, proč se zatím vedení krajské nemocnice automatům brání, je jejich cena a také to, že pacienti nemohou dopředu vědět, za jakou péči budou platit.

„Poplatky za ambulantní ošetření by činily v případě, že bychom je získali od každého pacienta, jen asi půl procenta a u hospitalizací zhruba 1,3 procenta celkového příjmu nemocnice. Musíme však dodržet zákon, a proto se v přípravě zaměřujeme především na vztah zdravotníků a pacientů. Myslím, že obě strany si musí na novou situaci zvyknout,“ sdělil ve středu na tiskové konferenci v Českých Budějovicích ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Tržby nemocnice loni dosáhly 2,25 miliardy korun a hospodařila se ziskem 9,3 miliónu korun. Na jeden rok připadá v nemocnici 400 tisíc ošetřovacích dnů, přičemž za jeden den budou pacienti platit 60 korun. Při odchodu domů po pobytu v nemocnici dostane pacient automaticky fakturu.

„Problémy budou dělat hospitalizace, kde je překlad z oddělení na oddělení, eventuálně kde doba hospitalizace přesáhne 30 dnů,“ konstatoval místopředseda představenstva nemocnice František Vorel.

Další úskalí zřejmě způsobí nedostatek drobných u pacientů na ambulancích. Proto bude důležité, aby s tím pacienti počítali a měli připraveny mince.

„Uvažujeme dát do určitých míst měnič na peníze. Když tam bude, mohou lidé rovnou přijít s 30 korunami a pak by to nebylo tak složité,“ doplnil ředitel krajské nemocnice.

Od ledna budou pacienti platit podle novely zákona 30 korun za návštěvu lékaře spojenou s klinickým vyšetřením. Za návštěvu pohotovosti se bude platit 90 korun. Poplatek se nebude hradit, jen pokud pacient bude následně přijat do nemocnice.

Šedesát korun bude stát pacienta jeden den pobytu v nemocnici, léčebně nebo v lázních. Do poplatku se nezapočítává jednodenní péče nebo pobyt ve stacionáři. Za vydání každého léku plně nebo částečně hrazeného ze zdravotního pojištění zaplatí pacient 30 korun, maximálně však 60 korun za jeden recept.

Pavel Orholz, Právo

Krajská nemocnice nechce platby předem
Ohodnoťte tento článek!