Krajská nemocnice v České Lípě bude za loňský rok ve ztrátě

Ilustrační foto; kalkulačka, daně

Loňské hospodaření Nemocnice s poliklinikou v České Lípě skončí zřejmě v červených číslech. Po vyrovnaném hospodaření v roce 2010 očekává vedení ztrátu v řádu desítek milionů korun.

Důvodem jsou hlavně nižší úhrady od pojišťoven a vyšší náklady na mzdy spojené s akcí lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Mzdové náklady nemocnice dosáhly loni 359 milionů korun, a byly o 13 milionů vyšší než v roce předcházejícím. Představují téměř 60 procent nákladů, řekl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

Českolipská nemocnice je jedním ze dvou krajských zdravotnických zařízení. Výnosy nemocnice dosáhly loni podle předběžných informací 630 milionů korun a byly o šest procent nižší než v roce 2010, kdy nemocnice hospodařila s příjmy 671 milionů korun. Čtyřicetimilionový propad výnosů byl dán hlavně úsporami ve zdravotnictví, což snížilo platby od pojišťoven zhruba o 20 milionů korun. Méně utržila i nemocniční lékárna za prodej léků.

Podle Pokorného se nemocnici dařilo nezvyšovat vlastní náklady, a to i přes růst inflace či DPH. Nemocnice navíc prochází restrukturalizací, která by měla v budoucnu chod zařízení ještě zefektivnit. Náklady se snižují, výjimkou byly náklady na mzdy, k jejichž zvýšení se nemocnice před rokem zavázala. „Průměrný plat lékařů se loni zvýšil na 64.000 korun,“ řekl Pokorný. Průměrná mzda lékařů, kterých nemocnice zaměstnává stovku, vzrostly v průměru o 6000 korun měsíčně.

Nemocnice loni investovala 13 milionů korun do úprav a pořízení nových přístrojů, další statisíce musela dát za opravy. Problémem je celková zchátralost budov a zařízení, do kterých se v minulosti pravidelně neinvestovalo, náklady na údržbu a likvidaci havárií teď rostou geometrickou řadou. „Blížíme se okamžiku, kdy z důvodu technického stavu budov může hrozit omezování poskytované zdravotní péče,“ konstatoval finanční ředitel Martin Říha.

Českolipská nemocnice je akciovou společností, jejímž vlastníkem je Liberecký kraj. Je jediným zdravotnickým zařízením na Českolipsku a slouží nejen jeho 110.000 obyvatelům, ale ve vybraných odbornostech i pro oblast Děčínska. Disponuje 500 lůžky. Loni tamní lékaři hospitalizovali více než 18.000 pacientů, další desetitisíce jich prošly ambulancemi.

Ohodnoťte tento článek!