Krajská nemocnice v Liberci zatím nové představenstvo mít nebude

jednání, management, smlouva, dohoda

Krajská nemocnice zatím nové představenstvo mít nebude. Dozorčí rada musí počkat na výsledky jednání libereckého zastupitelstva, které se sejde příští čtvrtek.

Po jednání s městskými radními a zástupci některých zastupitelských klubů to v úterý ČTK řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Krajská nemocnice má od 1. března obměněnou dozorčí radu, kraj chce nyní vyměnit i představenstvo a údajně ho oddělit od managementu nemocnice.

„Jsme rádi, že kraj přistoupil na náš požadavek projednat chystané změny představenstva nemocnice v zastupitelstvu. Jen zastupitelé a nikoli rada města má právo o takových změnách rozhodnout,“ řekla dnes ČTK primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD). Nic na tomto požadavku nezměnil podle ní ani ústupek kraje, který po dlouhých diskusích navrhuje v představenstvu ponechat zástupce města primáře Ladislava Dzana. Původně měl z představenstva odejít stejně jako ekonomický ředitel Jiří Kittner nebo lékařský ředitel Jan Mečl.

Chystané změny v představenstvu chce kraj udělat bez výběrového řízení, což je v rozporu s volebním programem Změny i programovým prohlášením krajské koalice Změny a Starostů pro Liberecký kraj. V těch se uvádí: „V akciových společnostech kraje ponecháme politikům pouze dozorčí roli. Představenstva a managementy budou obsazovány na základě výběrových řízení, profesionály z oboru.“ Obměnou ale prošly bez výběrového řízení třeba představenstvo a management krajské společnosti Silnice LK, nového jednatele má bez soutěže i koordinátor dopravy Korid LK.

Podle předsedy dozorčí rady nemocnice Josefa Šedlbauera (Změna pro Liberecký kraj) je nejprve třeba obměnit představenstvo. „Jeho úkolem pak bude vypsat výběrové řízení na management nemocnice,“ řekl Šedlbauer. V dalším kroku bude znovu obměněno představenstvo, v němž by měli zasednout i lidé z nově vybraného vedení. Tímto krokem se kraj údajně snaží omezit vliv politiků na chod nemocnice a zařízení stabilizovat. Podle městské zastupitelky KSČM Dany Lysákové je ale výsledek opačný.

Liberecká nemocnice je přitom s 1000 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Zaměstnává na 2200 lidí a hospodaří s rozpočtem kolem 2,5 miliardy korun. Nemocnice je zisková, za loňský rok čeká podle předběžných výsledků zhruba pětimilionový zisk. I v letošním roce by měla nemocnice hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, a to navzdory zhruba o 100 milionů korun nižším příjmům od pojišťoven a zvýšení DPH, což nemocnici zvýší náklady o dalších 20 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!