Krajská nemocnice: Válka nervů o mzdy už skončila

Titulní obrázek

Válka nervů o mzdy skončila. Lékaři Pardubické krajské nemocnice (PKN) se s vedením dohodli na jejich zvýšení. Avizovaná „poprava“ vedení se však nekoná. Lékařský odborový klub pohrozil, že když nedojde k navýšení odměn za přesčasové služby, lékaři odmítnou podepsat příslušné dohody a nebudou sloužit přesčasy…

Lékaři pohrozili, že pokud nedojde k navýšení odměn, nebudou sloužit přesčasy

„Vzájemnou dohodou jsme došli k tomu, že za služby dostali lékaři sazby obvyklé v jiných nemocnicích v zemi,“ komentoval dohodu ředitel PNK Jan Feřtek po schůzce s krajským radním odpovědným za oblast zdravotnictví Josefem Janečkem.

„Lékařům určitě nešlo o potopení nemocnice, proto jsme s dohodou oboustranně spokojeni,“ doplnil Jan Feřtek.

Nemocnice tedy na finanční požadavky doktorů přistoupí. Najdou se ale také peníze? Kraj i nemocnice tvrdí, že ano.

Nahrávají tomu rovněž vyšší platby zdravotních pojišťoven. Ty očekávané měly nemocnici původně přinést maximálně čtyři procenta, nakonec ale dostane 4,8 procenta, tedy přibližně o sedmnáct milionů korun víc.

„Objem mzdových prostředků, s nimiž nemocnice disponuje, zůstává nezměněn. Nemocnice proto bude muset prostředky na navýšení odměn lékařům najít ve vlastních rezervách, možná i na úkor jiných pracovníků. Bude potřeba přehodnotit některé vztahy s dodavateli energií, materiálu a služeb, aby se dosáhlo ještě větších úspor, a zvýšit tlak na zdravotní pojišťovny. Pokud odmítnou odpovídajícím způsobem hradit poskytovanou péči, bude se tomu muset přizpůsobit také její objem. Jinak dluh poroste dál,“ řekl radní Josef Janeček.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!