Krajská nemocnice: Zdravotnictví na rozcestí

Poplatky

Tahle situace není vůbec jednoduchá, přesto se s ní musejí nemocnice vypořádat. Vláda totiž schválila nová pravidla placení poplatků za pobyt v nemocnici. Od března tak budou pacienti platit místo 100 korun jen 60 korun za den a děti do osmnácti let budou od tohoto poplatku osvobozeny úplně. A jaký dopad bude mít tato změna na Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN)?

„Nevíme ještě, zda tento zákon bude skutečně schválen a jaký bude vývoj ohledně nové podoby úhradové vyhlášky. Ale už teď lze říci, že důsledkem bude pokles příjmů nejen pro nás, ale i pro všechny ostatní nemocnice,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí KKN.

V případě KKN by mohla změna v placení poplatků znamenat jen v roce 2014 propad příjmů až o 14 milionů korun.

„Ty nám budou citelně chybět. Musíme se s tím vyrovnat a najít jiné zdroje, případně provozní úspory, tak aby to nemělo vliv na její pacienty,“ zdůraznil mluvčí.

Vedení Karlovarské krajské nemocnice zároveň ale doufá, že zvítězí zdravý rozum a stát najde cestu, jak v rámci plateb pojišťoven tento propad vyrovnat. „Není přece možné škrtem pera připravit ze dne na den české zdravotnictví o více než miliardu korun ročně,“ doplnil mluvčí.

Přesto mohou být pacienti zatím v klidu. Odklad operací podle mluvčího Podrackého nehrozí. „Jsme veřejnou nemocnicí a standard pro pacienty se snažíme udržet co nejdéle,“ vysvětlil.

Lehce zoufalí ale jsou ekonomové KKN, kteří připravují rozpočet společnosti pro následující rok. „To abychom věštili z křišťálové koule,“ reagují na zprávy, které přicházejí z Prahy.

Není tajemstvím, že KKN se už měsíce potýká s finančními problémy právě kvůli úhradové vyhlášce. Nyní k ní přibyly potíže i s poplatky. Ostatně toto téma bude náplní mimořádného krajského zastupitelstva, které se 22. listopadu sejde v Sokolově.

Minulý týden navíc nemocnice obdržela od antimonopolního úřadu pokutu za tendr na zdravotnické přístroje z let 2006 až 2007.

Podle Miloslava Čermáka, krajského náměstka pro zdravotnictví, by tuto finanční sankci měla zaplatit krajská nemocnice. Ta se ale ani neodvolala, ani nepodá trestní oznámení na neznámého pachatele. „Je to problém z let 1996 až 1997. To se dosud jednotlivé nemocnice v Chebu, Sokolově a v Karlových Varech slučovaly do jedné akciové společnosti. Nedošlo tak k předání agendy a také se vyměnili lidé na vedoucích postech,“ vysvětlil příčinu mluvčí KKN Vladislav Podracký.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!