Krajská záchranka se chce stěhovat pryč z centra

Titulní obrázek

Nové prostornější sídlo chce postavit Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. „Chceme se přestěhovat na okraj města, kde je lepší dopravní obslužnost,“ řekl Deníku ředitel liberecké záchranné služby Zdeněk Kubr. Sanity by se pak již nemusely složitě prokousávat přehuštěným centrem Liberce. „Nyní sídlíme v budově bývalých jeslí, která svými parametry vůbec neodpovídá standardním podmínkám, “ konstatoval Kubr…

Stávající základ na je naprosto nevyhovující. Špatné podmínky mohou ohrozit i účinnost záchranné akce.

Nové prostornější sídlo chce postavit Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Stará budova na Husově třídě v Liberci je podle záchranářů nevyhovující nejen z hlediska nevhodného umístění v dopravně zatíženém centru města.

„Chceme se přestěhovat na okraj města, kde je lepší dopravní obslužnost,“ řekl Deníku ředitel liberecké záchranné služby Zdeněk Kubr. Sanity by se pak již nemusely složitě prokousávat přehuštěným centrem Liberce.

Stávající sídlo nevyhovuje také kvůli nedostatečným prostorům. Ve stávající budově chybí například garáže pro záložní sanitní vozy. „Sídlíme v budově bývalých jeslí, která svými parametry vůbec neodpovídá standardním podmínkám, které mají jiné krajské záchranky,“ konstatoval Zdeněk Kubr. Špatné podmínky mohou v důsledku ohrozit i účinnost záchranných akcí.

„Trápí nás také malé místnosti i úzká schodiště. Například zázemí pro dispečink máme ve stísněných prostorech bývalé kuchyně,“ dodal ředitel záchranky.

Záchranáři již začali dlouholeté problémy řešit a nechali udělat architektonickou studii na moderní sídlo, které by mělo stát mezi libereckými sídlišti Broumovská a Dobiášova.

Vše ale zatím stojí kvůli penězům. Na novou budovu je potřeba 170 milionů korun, které záchranáři v současné době nemají jak sehnat.

„Kraj pro nás peníze v tuto chvíli nemá a mezi Evropskými strukturálními fondy není bohužel žádný zaměřený do zdravotnictví,“ vysvětlil Zdeněk Kubr. „Ale nevzdáváme se. Podporu nám přislíbil i předseda senátu ČR Přemysl Sobotka,“ dodal.

Podle krajského náměstka pro ekonomiku Karla Dolejšího pomůže Liberecký kraj záchrance prozatím alespoň se zakoupením sanit. Na stavbu sídla však peníze v rozpočtu nenajde.

„Víme o tom, že budova je nevyhovující, zatím však nepadá, takže přednost dostanou jiná mimoliberecká stanoviště záchranky, která jsou na tom hůř. Například Jilemnice nebo Tanvald,“ sdělil Dolejší.

Náměstek hejtmana Karel Dolejší zároveň odmítl, že by Zdravotnická záchranná služba byla na okraji zájmů Libereckého kraje.

„Každoročně dáváme na provoz záchranky z rozpočtu velkou částku peněz. Na sídlo bohužel v současnosti nemáme, i když uznáváme, že by bylo potřeba i kvůli šampionátu v klasickém lyžování,“ dodal náměstek.

Projekt nového sídla je pro záchranáře lákavý především rychlým napojením na rychlostní komunikaci. Dobrá dopravní dostupnost byla nejpodstatnějším bodem při hledání vhodné lokality.

„Základem budovy by byly prostory pro výjezdová stanoviště. Součástí by byly sklady, kanceláře a samozřejmě garáže, ve kterých by byly všechny sanity na jednom prostoru. Samostatnou součástí by pak byly prostory pro vedení záchranné služby,“ vysvětlil František Příhoda z ateliéru Storing, který projekt nového sídla navrhl.

Aleš Vávra, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!