Přejít na obsah

Krajská zařízení přetáhnou pacienty, bojí se lékaři

zpět
24.10.2008

Soukromá zdravotnická zařízení, lékaři i lékárny, ti všichni se obávají chvíle, kdy začnou kraje proplácet pacientům poplatky. Tvrdí, že je takový krok zničí. Do sporu vstoupil již i antimonopolní úřad, podle něj by se sociální demokraté mohli vystavit riziku veřejné podpory...

Soukromé subjekty ve zdravotnictví nyní spojuje obava z odlivu pacientů. Lékaři, lékárníci i menší nemocnice tvrdí, že takovému konkurenčnímu tlaku nemohou odolat. Pacienti podle nich raději navštíví zařízení, kde poplatky nebudou muset platit.

Ambulantní specialisté již nyní kontaktují své sdružení s tím, že „se takovýmto způsobem nehodlají nechat zničit“. Podobnou situaci přitom již sdružení v minulosti řešilo, a to v době, kdy o úhradě poplatků za pacienty rozhodla Česko-německá horská nemocnice Krkonoše.

„Když ohlásil pan doktor Dryml, že nebude vybírat u dětských pacientů poplatky, tak nám začali ohlašovat kolegové z okolí Vrchlabí, že se jim začali omlouvat pacienti s tím, že půjdou raději do nemocnice, kde nemusí nic platit. Začali jsme vymýšlet kroky, jak jim pomoci,“ uvedl proZdraví.Euro.cz místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Jenže veškeré snahy tehdy byly zbytečné. „Obrátili jsme se na ministerstvo, ať s tím něco udělá. Bylo nám řečeno, ať se obrátíme na zdravotní pojišťovny. A všichni víme, jak to dopadlo. Pak jsme napsali na antimonopolní úřad, že tam vzniká nekalá konkurence a že žádáme o prošetření. A přišla nám odpověď, že toto není věcí antimonopolního úřadu, že to patří pod dikci ministerstva zdravotnictví, tak jsme tento dopis použili jako přílohu pro ministerstvo zdravotnictví a to nám napsalo, že to mají řešit pojišťovny,“ poukazuje na problémy Jojko.

ÚOHS se do případu vložil

V tomto případě se ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže do sporu vložil. Jeho šéf Martin Pecina uvedl, že kraje vedené sociální demokracií by podle něj měly proplácet poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, tedy ve státních i soukromých.

Pokud by tak činily jen v krajských nemocnicích, jak plánují, mohly by se vystavit riziku veřejné podpory a o takovém systému by musela rozhodovat Evropská komise.

Martin Pecina zdůraznil, že ÚOHS zatím žádnou žádost o pomoc při posuzování nového systému neobdržel. V případě, že ho kraje vyzvou, je ochoten konzultovat s nimi pravidla tak, aby nevznikly problémy.

Obavy panují i v nemocnicích a lékárnách

Strach z budoucnosti panuje i v některých menších nemocnicích a soukromých lékárnách. Potvrzuje to i předseda rady Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. „Zaznamenali jsme obavy ze znevýhodňování zařízení nejen soukromých, ale i městských a církevních,“ připustil proZdraví.Euro.cz Sohlich.

Jinak ale asociace žádné kroky vůči tomuto plánu iniciovat nehodlá. „Zavedení regulačních poplatků jsme brali jako fakt stanovený zákonem, jehož návrh nebyl s AČMN předem projednán. Obdobně je tomu s avizovanou iniciativou krajů,“ dodal Sohlich.

Napjatá je situace i mezi lékárníky. Poplatek za položku na receptu se totiž bude dál vybírat nejen v samostatných lékárnách, ale i v těch, které patří pod soukromé, městské nebo fakultní nemocnice.

Soukromým lékárnám v blízkosti krajských nemocnic může podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka hrozit krach.

Některá zařízení nevidí situaci až tak černě. Lidem podle nich tolik nezáleží na poplatku, ale na kvalitě zařízení. „Poplatek není tím rozhodujícím, proč si pacienti zvolí dané zdravotnické zařízení. Tím je především odbornost a kvalita zdravotní péče,“ nastínil proZdraví.Euro.cz mluvčí zdravotnického holdingu Agel Tomáš Želázko.

Dále ale nechce rozhodnutí sociálních demokratů komentovat. „Holding Agel nebude komentovat kroky politiků,“ dodal Želázko.

Svaz pacientů kritizuje antimonopolní úřad

Plán sociálních demokratů se velmi zamlouvá Svazu pacientů ČR, také proto je velmi pobouřilo vyjádření šéfa antimonopolního úřadu.

„Jsme v šoku, do čeho všeho se montujete s tím svým (anti)monopolním úřadem,“ píše prezident svazu Luboš Olejár ve svém prohlášení.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Krajská zařízení přetáhnou pacienty, bojí se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Krajská zařízení přetáhnou pacienty, bojí se…

Komentáře

dalších 68 komentářů
Alena Tak nevim,  | 16. 11. 2008 14:35

jestli vůbec má cenu to tady řešit.Zbytečně se hádáte,stejně si to udělají po svém a bez nás.Už žádné překvapení,víme co čekat.Tak co to řešíte.

Robert Re:Re:Re:Re:Re:Píšete o něčem jiném  | 31. 10. 2008 21:03

Co je centralizovaného a tunelovatelného na pokladenském systému v terénu?Nespadl jste z višně?

Jiri Wicherek Re:Už aby to bylo !  | 29. 10. 2008 12:44

A kterou zemi to mate, pekne prosim, na mysli? U nas totiz zdravotni pojisteni neni, pouze zdravotni dan.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné