Krajská zdravotní musí ROP Severozápad vrátit 111 milionů

ÚOHS

Krajská zdravotní (KZ) musí vrátit dotačnímu úřadu ROP Severozápad 111 milionů korun. Ještě vloni ale úřad požadoval vrátit celou dotaci 353 milionů za údajně předražené zdravotnické přístroje. Rozhodnutí úřadu vychází z názoru ÚOHS, který ale společnost provozující pět velkých nemocnic v Ústeckém kraji, napadla u soudu. Ten vydal vloni v lednu zatím jen předběžné opatření, že firma nemusí do jeho rozhodnutí platit udělenou pokutu 700 000 korun.

„Ministerstvo financí potvrdilo naše rozhodnutí a bude nařízen odvod,“ řekl deníku Dnes předseda Výrobu regionální rady Severozápad Petr Navrátil. Proti vracení peněz už podle něj není možnost odvolání a společnost musí peníze zaplatit do konce letošního roku. Původně chtěl úřad vrátit celých 352 milionů korun, KZ se ale proti rozhodnutí odvolala k nadřízenému orgánu, ministerstvu financí, které odvolání zamítlo. KZ se zatím k nové částce, kterou by měla vracet, nevyjádřila.

Kvůli rozhodnutí ÚOHS, ze kterého vychází i vracení dotace, se už společnost s úřadem soudí. Vloni v lednu Krajský soud v Brně rozhodl o předběžném opatření k správní žalobě, díky němuž nemusí firma platit udělenou pokutu 700.000 korun za chyby při zadávání veřejných zakázek na nákup zdravotnických přístrojů z roku 2008. Vedení KZ již tehdy uvedlo, že pokud jí Krajský soud v Brně nedá za pravdu, chce podat i kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

Ohodnoťte tento článek!