Krajská zdravotní vypsala tendr na IT za 3,3 miliardy

internet, www stránky, webové stránky,

Krajská zdravotní vypsala začátkem března zřejmě největší tendr ve své historii. Poptává IT služby pro pět svých nemocnic, za něž je ochotna za deset let utratit až 3,3 miliardy korun.

Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra tvrdí, že outsourcingem firma proti současnému stavu ušetří, média ale přinesla i kritické názory, podle nichž je zakázka předražená a ví se dopředu, kdo bude vítězem. Lhůta na podávání nabídek běží do 27. dubna, 2. května by měl být znám vítěz.

Obří firma s 6400 zaměstnanci a pěti velkými nemocnicemi chce v tendru najít někoho, kdo převezme práci jejího současného Centra informačních technologií. Pro tohle se vžil název outsourcing. „Stav kontroly a toku dat je již mimo kapacitu pracovníků CIT a optimální udržitelnost systému,“ řekl ČTK na začátku března mluvčí firmy Jiří Vondra.

Cena zakázky v původním oznámení v úředním věstníku scházela a jediná částka hovořila zhruba o 100 milionech korun za následnou desetiletou opci. V první odpovědi na dotaz ČTK na cenu zakázky mluvčí přešel bez komentáře.

Pak se o zakázce začalo hovořit v zákulisí i na facebookovém profilu I love Ústí. Informaci, že zakázka bude stát ve skutečnosti 3,3 miliardy korun za deset let, Vondra o týden později potvrdil. Jako první o částce referoval Ústecký deník.

„Zmiňovaná částka je spočítaná a renomovanou firmou ověřená hranice, pod kterou se vyplatí outsourcing. Pokud by žádný uchazeč nenabídl částku pod touto hranicí, vyplatilo by se pokračovat vlastními silami,“ tvrdí Vondra. Firma je podle něj ale přesvědčená, že výsledná cena bude výrazně nižší.

Do zakázky se ale zcela určitě nebude moci přihlásit jakákoli firma. Zadávací podmínky mimo jiné stanovují, že musí mít v posledních třech letech obrat minimálně 700 milionů korun a zkušenost s jednou veřejnou zakázkou za minimálně 100 milionů korun. Také musí mít minimálně 50 zaměstnanců. Cenu zakázky naopak oznámení oproti zvyklostem neuvádí, kdo by ji chtěl, musí si pořídit za poplatek plnou dokumentaci.

Krajská zdravotní je v posledních letech kvůli veřejným zakázkám pod velkou kritikou od některých lékařů a opozičních politiků. „Přestože vedení argumentuje ekonomickou výhodností, je tato cena velmi přehnaná a jistě nepomůže už tak špatné situaci krajských nemocnic,“citoval Deník zdroj zevnitř nemocnice. Jiný zdroj regionální příloze MfD řekl, že provoz CIT stojí Krajskou zdravotní jen 90 až 120 milionů korun ročně.

Ohodnoťte tento článek!