Přejít na obsah

Krajské nemocnice a lékárny se připravují na nápor klientů

zpět
23.1.2009

Stejně jako ve středních Čechách, kde lidé od Nového roku nemusejí vytahovat z kapes peníze na poplatky v ordinacích nemocnic a v lékárnách zřizovaných krajem, chce od 1. února i Moravskoslezský kraj za pacienty hradit ze svého rozpočtu ty třicetikorunové...

Zastupitelé na to vyčlenili 120 milionů korun. Kraj bude svým zdravotnickýmzařízením posílat na účet peníze za pacienty, kteří podepíšou trojstrannou dohodu o přijetí daru. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) předpokládá, že v nemocnicích se toho moc nezmění, počítá však s tím, že velký nápor pacientů zažijí lékárny. „V lékárnách zřejmě nastane složitější situace. Asi je budou pacienti upřednostňovat před ostatními,“ předpokládá. Počítá i s nespokojeností a protesty privátních lékárníků, kteří asi přijdou o část klientely. „Připouštím, jde o kličkování na hraně zákona,“ řekl před časem Konečný. „V nemocnici to asi velké změny nepřinese. Málokdo bude měnit lékaře jen kvůli třiceti korunám. Očekáváme však velký nápor zákazníků v naší ústavní lékárně,“ potvrdila mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková. Také pracovníci krajské lékárny v Třinci očekávají velký zájem klientů. Aby ho zvládli, změní organizaci práce. „Dosud jsme měli tři výdejní místa. Od 1. února očekáváme zvýšený zájem zákazníků, kteří si přijdou vyzvednout léky. Dvě výdejní místa budou určena k výdeji na recept pro zákazníky, kteří budou chtít přijmout dar kraje. Třetí výdejní místo bude i nadále sloužit pro volný prodej, a navíc si zde mohou léky vyzvednout zákazníci, kteří nebudou chtít dar kraje přijmout nebo jsou od regulačních poplatků osvobozeni,“ řekl vedoucí lékárny Nemocnice TřinecRomanStaszko. Mluvčí třinecké nemocnice Lenka Franková dodala, že na nápor zákazníků se připravují i navyšováním zásob léků. Chtějí, aby pacienti, kteří kvůli levnějším lékům cestují i z odlehlejších míst, nejezdili zbytečně. „Umíme odhadnout, jaké léky předepisují naši lékaři, ale zatím netušíme, v jakém spektru a v jakém množství se máme zásobit pro pacienty, kteří k nám začnou přicházet s recepty od lékařů v terénu,“ podotkla Franková. Na internetových stránkách nemocnice budou zveřejněny informace pro pacienty včetně formuláře pro plnou moc. Také lékárna v havířovské nemocnici zřizované krajem se předzásobuje, změní systém vydávání léků a na vyplňování darovacích formulářů tu přijmou dva pracovníky. S nástupem nových zaměstnanců nepočítá novojičínská nemocnice. Její mluvčí Simona Součková uvedla, že mají dostatek nakopírovaných formulářů. „Ty budou nechávat podepisovat sestry, které už byly proškoleny. S příjmem dalších pracovníků, kteří by se věnovali jen administrativě, zatím nepočítáme. Uvidíme, co to udělá. Klienty lékárny upozorňujeme na možný nárůst čekací doby při výdeji léků,“ řekla Součková.

Mirka Chlebounová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Krajské nemocnice a lékárny se připravují na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Krajské nemocnice a lékárny se připravují na…

Komentáře

dalších 64 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:Genialni je predevsim  | 26. 01. 2009 09:41

Hmmm a co by delali? Kolik by jich bylo zapotrebi, kdyby to bylo jednodussi? Umera mezi zavadenim novych formularu a poctem uredniku je znama. Ta umera ovsem neplati u tech, kteri ty papiry maji vyplnovat. Ja osobne spatruji napr. v tech novych PN a pravidlech nakladani s nimi mnohem zavaznejsi vstup do nasi prace, nez ty reg. pol. Divim se, ze je kolem toho takove ticho. Komu se napr. podari na pocitaci vypsat novou PN, resp. komu to propise tiskarna? Kolik za vypsani PN je od ZP? Jake jsou realne naklady s jejim zavedenim, vedenim a ukoncenim? Kde je patricne navyseni?

Bohumír Šimek Re:Re:Re:Genialni je predevsim  | 26. 01. 2009 09:33

Může mi někdo vysvětlit, proč nám ti politici organizují život tak složitě, že tomu nerozumí ani ti, kterých se to týká, ani ti politici?

BLB Re:Nevím, nevím  | 26. 01. 2009 09:19

ale nesmíme si plést přínosnou konkurenční soutěž s destrukcí zdravotnictví!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné