Přejít na obsah

Krajské nemocnice se aktivně podílejí na přípravě mladých lékařů

zpět
23.5.2016
nemocnice, pokoj, lékař, pacient
zvětšitnemocnice, pokoj, lékař, pacientZdroj: Shutterstock

nemocnice, pokoj, lékař, pacient | Zdroj: Shutterstock

 

Podmínkou pro samostatný výkon práce lékaře jako specialisty v některém z lékařských oborů je absolvování postgraduálního vzdělávání. Do této specializační přípravy, jejíž důležitou součástí je praktický výcvik pod vedením zkušeného lékaře se specializovanou způsobilostí, přijímají čerstvé absolventy medicíny i nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Tisková zpráva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje

V roce 2015 v nich úspěšně dokončilo své postgraduální vzdělávání osm lékařek a lékařů. Tři lékařky získaly specializovanou způsobilost v oboru gynekologie a porodnictví, jedna v oboru oční lékařství, jedna v oboru rehabilitace, jedna v oboru patologie. Jeden lékař získal specializaci v oboru chirurgie a jeden v oboru všeobecné praktické lékařství. Všichni i nadále pracují v lékařských týmech nemocnic krajského holdingu a o pacienty již mohou pečovat samostatně. Dvě lékařky působí v Trutnově, tři lékařky v Náchodě, jedna lékařka a jeden lékař v Rychnově n. K. a jeden lékař v Broumově.

Od začátku letošního roku přibyli k těmto nedávno atestovaným lékařům v rámci nemocnic ZH KHK tři další – specializovanou způsobilost v oboru vnitřní lékařství získali jeden lékař v rychnovské a jedna lékařka v jičínské nemocnici, a v oboru radiologie a zobrazovací metody jedna lékařka v nemocnici Náchod.

Specializační přípravu mladí lékaři absolvují na odděleních, která jsou pro tento účel akreditována Ministerstvem zdravotnictví:

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM: Chirurgie, Urologie

JIČÍN: ARO, Dětské lékařství, Endokrinologie a diabetologie, Geriatrie, Gynekologie a porodnictví, Chirurgie, Klinická biochemie, Lékařská mikrobiologie, Nefrologie, Neurologie, Nukleární medicína, Otorinolaryngo­logie, Psychiatrie, Radiologické a zobrazovací techniky, Rehabilitační a fyzikální medicína, Traumatologie, Vnitřní lékařství

NÁCHOD: ARO, Dětské lékařství, Gastroenterologie, Gynekologie a porodnictví, Chirurgie, Klinická biochemie, Lékařská mikrobiologie, Nefrologie, Neurologie, Ortopedie, Patologie, Psychiatrie, Radiologické a zobrazovací techniky, Rehabilitační a fyzikální medicína, Urologie, Vnitřní lékařství, Všeobecné praktické lékařství

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Gastroenterologie, Chirurgie, Ortopedie, Vnitřní lékařství

TRUTNOV: Dětské lékařství, Gynekologie a porodnictví, Hematologie a transfúzní lékařství, Chirurgie, Klinická biochemie, Nefrologie, Neurologie, Oftalmologie, Ortopedie, Radiologické a zobrazovací techniky, Radiační onkologie, Rehabilitační a fyzikální medicína, Traumatologie, Vnitřní lékařství

Délka postgraduálního či specializačního vzdělávání se pohybuje v rozmezí 3-8 let podle jednotlivých oborů. Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu povolání lékaře ve zdravotnických zařízeních pod dohledem školitele podle vzdělávacích programů jednotlivých specializačních oborů schválených a zveřejněných ministerstvem.

Tyto programy stanoví celkovou délku specializačního vzdělávání, požadavky na odbornou klinickou praxi na vybraných pracovištích, povinné a doporučené školicí akce, rozsah teoretických znalostí, praktických dovedností, které si musí uchazeč o specializaci osvojit, a seznam požadovaných klinických výkonů (vyšetření, léčebných a operativních výkonů atd.), které musí provést. Dle stávající legislativy si absolventi medicíny vybírají ze 46 základních oborů, pro něž je stanoveno 17 základních kmenů. Aktuálně projednávaná novela zákona o postgraduálním vzdělávání lékařů snižuje počet základních oborů na 33, přičemž počet základních kmenů by se měl navýšit o kmen onkologický.


Autoři

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Komentovat článek: Krajské nemocnice se aktivně podílejí na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné