Krajské nemocnice se topí v dluzích

Nemocnice zřizované Pardubickým krajem, který je narozdíl od Královéhradeckého nestihl před nástupem ministra Ratha převést na akciové společnosti, se dál propadají do dluhů. Může za to hlavně zvyšování mezd nařízené státem. Nedostatek peněz může oddálit desítky operací…

Východní Čechy – Zlepšení hospodaření si nemocnice v Pardubickém kraji, které se propadají do stamilionových dluhů, neslibují ani od přechodu na neziskové organizace. Ten schválili poslanci.

„Zadlužení našich nemocnic se nezlepšuje, spíše zhoršuje,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček. Všech pět nemocnic – v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Svitavách – skončilo vloni se ztrátou 61 milionů korun. Jejich celkový propad se zvýšil na 300 milionů.

Nemocnice v Královéhradeckém kraji, které již byly odstátněny a fungují jako akciové společnosti, naopak již vyrovnaly jejich čtyřistamilionovou ztrátu. A vloni skončily dokonce s nepatrným ziskem.

„Je to další důkaz, že Rath nemluví pravdu, když tvrdí, že kraje chtěly nemocnice jejich transformací rozkrást. Hospodaříme lépe než stát,“ tvrdí královéhradecký hejtman Pavel Bradík. Rovněž hradecké fakultní nemocnici, která je zřizována přímo ministerstvem, se daří udržet hospodaření vyrovnané.

Krizi nemocnic v Pardubickém kraji můžou brzo pocítit sami pacienti. „Může se stát, že vyčerpáme limity pojišťoven a plánované operace se budou odkládat na další pololetí. Týkat by se to mohlo ortopedických nebo chirurgických operací,“ varoval mluvčí Nemocnice Litomyšl Adrián Nemšovský.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Ředitelé nemocnic v Pardubickém kraji kritizují také státem nařízené zvyšování mezd zdravotníkům. Jejich náklady navíc nestačí pokrýt opožďující se platby pojišťoven. Aby špitály měly vůbec na provoz, musí si brát vysoké kontokorentní úvěry. „Měsíčně nám chybí pět milionů korun. Bez zvyšování mezd bychom skončili v plusu. Se změnou právní formy ani nemáme čas si lámat hlavu,“ řekl ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Předloha schválená sněmovnou počítá s průměrně jednou veřejnou neziskovou nemocnicí v každém okrese, jejichž péči budou hradit pojišťovny. Na seznamu jsou zahrnuty především stávající krajské nemocnice. Péči v ostatních by si pacienti platili sami, což hrozí zánikem zařízení. Hejtmani doufají, že zákon smete buď prezidentovo veto, nebo červnové volby.

Deníky Bohemia

Krajské nemocnice se topí v dluzích
Ohodnoťte tento článek!