Krajské nemocnice se zprivatizují v červenci

Již o prázdninách by se měly středočeské nemocnice změnit na akciové společnosti. Zřejmě tomu nezabrání ani zákon, který minulý týden schválili poslanci a který převody nemocnic na obchodní společnosti zakazuje. „Bude ideální, když se nám to podaří k 1. červenci,“ řekl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl…

Již o prázdninách by se měly středočeské nemocnice změnit na akciové společnosti. Zřejmě tomu nezabrání ani zákon, který minulý týden schválili poslanci a který převody nemocnic na obchodní společnosti zakazuje.

„Bude ideální, když se nám to podaří k 1. červenci,“ řekl hejtman Středočeského kraje a místopředseda občanských demokratů Petr Bendl. „A pokud to nestihneme v tomto termínu, bude to do konce tohoto roku.“

K „akciové“ nemocnici v Příbrami by tak měly přibýt i větší oblastní nemocnice v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi. Podobný osud podle Bendla pravděpodobně potká i benešovskou nemocnici. Všechny tyto oblastní ústavy ale zůstanou ve vlastnictví kraje.

Ostatní menší nemocnice, které podle středočeské koncepce nepatří mezi páteřní, kraj buď zprivatizuje, nebo pronajme. „Určitě pronajmeme berounskou a v brandýskou. O dalších budeme diskutovat,“ dodal Bendl.

To se ale nelíbí ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové, a proto připravuje další zákon, který se pokusí obnovit kontrolu státu nad nemocnicemi.

Ředitelé: Konečně

Ředitelé „převáděných“ nemocnic naopak hejtmanovo rozhodnutí vítají. „Žádost na převod jsme poslali na kraj již před několika měsíci,“ říká ředitel nemocnice v Kolíně a bývalý ministr zdravotnictví Luděk Rubáš.

Změna na akciové společnosti uvolní ředitelům ruce: stát jim již nebude nařizovat, kolik mají každoročně přidat lékařům a sestrám. Když budou fungovat jako obchodní společnost, personálu budou platit podle toho, kolik nemocnice vydělají. „Budeme také moci motivovat vedoucí k vyšším výkonům. Chceme zavést manažerské smlouvy pro primáře,“ dodává Rubáš.

Navíc si ředitelé podle představ středočeské ODS budou moci lépe pronajímat například rentgeny či laboratoře od ostatních zdravotnických zařízení.

„Například nedaleká nemocnice v Kutné Hoře si pořídila kvalitní počítačový tomograf. Jenže nemá dostatek klientů,“ vysvětluje Rubáš. „My bychom přitom měli klienty, rádi bychom je za nimi posílali, a pak jim za vyšetření platili. Jenže to teď nemůžeme.“

ČSSD: To nedopustíme…

Plány středočeské občanské demokracie se již déle než rok snaží překazit sociální demokraté. Zatím se jim to nedaří. Nic nezměnila petice proti privatizaci středočeských nemocnic, kterou podepsaly desítky tisíc lidí.

Úspěšný nebyl ani sociálně demokratický kandidát na hejtmana Karel Machovec, který před podzimními volbami sliboval na billboardech: „Zabráním tunelování nemocnice v Příbrami.“

Billboard nezabral. Občanské demokraty podpořilo pětačtyřicet procent občanů, sociální demokracii jen sedmnáct procent.

Jako neúčinný se ukázal i paragraf, který minulý týden schválili poslanci a který zakazuje převádění nemocnic na obchodní společnosti. Občanští demokraté totiž nemocnici „papírově“ nepřevedou, ale v jeden okamžik ji zruší a hned založí novou – akciovou.

Ministerstvo zdravotnictví proto nyní připravuje zákon o financování zdravotnictví, který se opět pokusí plány ODS překazit.

… sebereme jim peníze

Podle navrženého zákona bude mít nárok na přístup k penězům ze zdravotního pojištění pouze nemocnice, která bude patřit státu, krajům nebo obcím.

Akciové společnosti budou muset o vstup do páteřní sítě podle Emmerové žádat ministerské úředníky. A ti budou namísto pojišťoven rozhodovat o tom, kolik peněz jim pošlou.

Návrh nemá šanci na podporu hejtmanů, kteří jsou s jedinou výjimkou z ODS. „Zdravotnictví svádí k tomu, že se dá dokonale naplánovat, je to stará a příliš velká ambice. Život naplánovat nejde,“ odmítá návrh podle očekávání průkopník privatizace nemocnic, hejtman Petr Zimmermann z Plzeňského kraje.

Podle Zimmermanna má kraj skutečně povinnost zajistit slušnou medicínu, na kterou by se lidé mohli spolehnout. Peníze se ale začnou efektivně využívat až ve chvíli, kdy stát naopak přestane do financování mluvit.

„Když o ekonomice rozhodují úředníci, je to netransparentní,“ říká hejtman Zimmermann.

„Je pomýlené si myslet, že by nám úředníci měli říkat, který lékař a která nemocnice jsou pro nás dobré. Samotní pacienti by měli říci, ke kterému lékaři chtějí chodit, který je podle nich dobrý,“ hájí volnou soutěž mezi nemocnicemi Bendl.

A převádět další nemocnice na akciové společnosti hodlá i Jihočeský kraj. Celá Asociace krajů bude návrh ministerského zákona komentovat počátkem února.

Sociální demokraté ho ale mají šanci prosadit ve sněmovně, kde se při hlasování o zdravotnických zákonech mohou spolehnout na podporu komunistů.

Aleš Vojíř, Petr Holub

Ohodnoťte tento článek!