Krajské záchrance pomohou v krizi přístroje za pět milionů

Středočeská záchranka nakoupí v roce 2016 přístroje a vozidlo na zajištění krizové připravenosti.

„Jedná se o projekty v celkové částce 5,3 milionu korun. Dotace z ministerstva zdravotnictví by po schválení mohla být až osmdesát procent, což představuje 4,2 milionu korun. Záchranka pak využije svůj investiční fond k doplacení částky 1,1 milionu korun,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.

Radní kraje v pondělí 14. září chválili celkem tři investiční záměry. „Konkrétně jde o nákup stanů pro hromadná postižení zdraví za dva miliony korun, z toho 1,6 milionu korun přispěje ministerstvo zdravotnictví. Záložní zdroj elektrické energie bude stát 800 tisíc korun a ministerstvo nás podpoří částkou 640 tisíc korun. Mobilní aplikace pro mimořádné události a krizové situace pořídíme za 2,5 milionu korun s dotací ve výši dva miliony korun,“ sdělila radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

Mobilní operační středisko je schopno řídit záchranku z terénu odkudkoliv a zajistit tak její provoz v případě, že dojde k výpadku stávajícího operačního střediska, například z důvodu výbuchu plynu či bomby.

„Má vlastní elektrický generátor, vysílačky, mobilní telefony, počítače a je plně funkční, stejně jako,kamenné‘ operační středisko. Stany pomáhají jako improvizovaný krytý nemocniční prostor v případech, jako je hromadné neštěstí, kdy nelze dostatečně rychle transportovat zraněné z terénu do zdravotnických zařízení,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Krizová připravenost zahrnuje činnosti, které obyvatelům zajišťují co největší bezpečí v případě mimořádných a nenadálých situací, jež ohrožují standardní fungování celého systému, do kterého řadíme záchranáře, policisty a hasiče. Cílem takové připravenosti je co nejvíce zmenšit dopady případné mimořádné události, jako jsou například povodně, teroristický útok nebo dlouhodobý výpadek elektřiny.

Ohodnoťte tento článek!