Krajskou nemocnici povede představenstvo z Liberce

nemocnice, chodba, pacient, sestra

Post generálního ředitele bude zrušen. Zdeněk Horák požádal o uvolnění z funkce k 31. 8.

Velké změny čekají od září Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN), pod niž spadají zdravotnická zařízení v Chebu a v Karlových Varech. Místo generálního ředitele ji povede šestičlenný tým z Liberce v čele s Luďkem Nečesaným, který doplní jeden zástupce Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Podle Václava Larvy, krajského radního pro zdravotnictví, to bude Dagmar Divišová, vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu a členka současného představenstva KKN. Změny čekají i dozorčí radu KKN, jejíž kompetence bude posílena a kontrolní funkce bude podle německého modelu nadřazena představenstvu.

Současný generální ředitel Zdeněk Horák, který na vlastní žádost odchází, bude KKN šéfovat do konce letošního srpna. „K tomuto rozhodnutí mě vedla především značná vzdálenost pracoviště od rodiny a časová vytíženost, která znemožňuje častější dojíždění,“ vysvětlil svou rezignaci.

Zdeněk Horák je z Přerova. Novinkou je i to, že představenstvo, tedy liberecký tým, bude placeno. Na rozdíl od současných členů, kteří tuto funkci vykonávají bezplatně. Přesto náklady na systém řízení podle Larvy nepřekročí ty současné.

„Od Luďka Nečesaného jsem obdržel závazný slib. Ti lidé vědí, o co jde a jakou na sebe berou zodpovědnost,“ uvedl Larva na dotaz, zda o nemocnici nemá strach, pokud představenstvo opustí současní politici. „Karlovarský kraj je jediným akcionářem tohoto zařízení a funkci valné hromady zastává i po těchto změnách krajská rada. Navíc jsem byl Luďkem Nečesaným na představenstvo, které bude zasedat každý měsíc, pozván jako host,“ vysvětlil.

Larva odmítl sdělit výši platů nového představenstva, jehož členové nastoupí do nemocnice na trvalý úvazek, stejně jako nesdělil výši odstupného pro odcházejícího ředitele. „Obdrží pět platů,“ sdělil pouze. Podle Larvy nevznikl nový model v řízení nemocnice ze dne na den, ale byl plánován delší dobu.

„Úkolem profesionálního vedení bude rozjezd pavilonu akutní medicíny v červnu příštího roku, naplnění zdravotní péče v kraji, ekonomická stabilizace nemocnice a spolupráce s krajem na věcech nemovitých. Pronájem nemocnice není podle Larvy na pořadu dne. Rozhodně ne do krajských voleb.

Nemocnici ale čeká restrukturalizace lůžek a přeskupení zdravotní péče v kraji. Zůstat by měl objem zdravotní péče, která je zajištěna dnes.

Krajskou nemocnici povede představenstvo z Liberce
Ohodnoťte tento článek!