Krajský soud zrušil pokutu lékárnické komoře, ÚOHS rozhodne znovu

Antimonopolní úřad prozatím musí České lékárnické komoře (ČLnK) vrátit pokutu 500.000 korun, kterou jí udělil loni za chyby ve tři roky starém licenčním řádu. Kvůli rozhodnutí brněnského krajského soudu se totiž bude případem zabývat znovu. Podle soudu je rozhodnutí úřadu nezákonné…

Brno – Soudní verdikt potvrdili zástupci komory i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten zatím zvažuje další postup. Stanovisko soudu se v úterý nepodařilo získat.

Profesní sdružení podle rozhodnutí předsedy ÚOHS Martina Peciny z loňského prosince ve svém licenčním řádu nezákonně stanovilo, že bude posuzovat mimo jiné umístění lékáren včetně případného odloučeného oddělení pro výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky. Kvůli částem licenčního řádu, které podle ÚOHS odporují zákonu, znemožnila komora vstup na trh firmě The Drogerie, která chtěla otevřít lékárnu v Praze, Brně a v Prostějově.

Posuzované částí licenčního řádu ale podle soudu nemohly být v rozporu se zákonem o hospodářské soutěži, uvedla právní zástupkyně ČLnK Monika Bakešová. „Zatím se k tomu nemůžeme příliš vyjadřovat, protože nemáme písemné znění rozsudku,“ řekl Martin Švanda z tiskového odboru ÚOHS. I komora bude mít bližší informace během měsíce, kdy má soud poslat písemný rozsudek.

Komora se v minulosti dostala do sporu s antimonopolním úřadem už několikrát. Brněnský krajský soud se teď zabývá i pokutou 300.000 korun, kterou lékárníkům ÚOHS udělil za chyby v profesním řádu. Ten například lékárnám znemožňoval mít reklamy dál od prodejen a zakazoval také uvádět v propagačních materiálech nabídku a ceny volně prodejných léčiv a regulovala i slevové akce a bonusy. Tuto sankci zaplatila ČLnK před dvěma týdny.

ČTK

Krajský soud zrušil pokutu lékárnické komoře, ÚOHS rozhodne znovu
Ohodnoťte tento článek!