Přejít na obsah

Krajský zastupitel Josef Malý: chyba v komunikaci se může leckdy vymstít

zpět
23.6.2010
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: infor-motion.com

peníze, euro | Zdroj: infor-motion.com

 

V závěru minulého týdne se podařilo odvrátit hrozbu čtyřicetimilionové sankce, která visela nad sokolovskou nemocnicí, a potažmo tedy i nad Karlovarskou krajskou nemocnicí a Karlovarským krajem. Sankce hrozila za nesrovnalosti mezi projektem a rekonstrukcí některých pavilonů, na které nemocnice dostala dotaci.

Významnou roli při přípravě žádostí o odpuštění sankce sehrál krajský zastupitel Josef Malý (TOP 09), kterého jsme proto požádali o upřesnění.

OTÁZKA: Jak jste se vlastně dostal k tomu, řešit nepříjemný úkol - žádost o odpuštění vrácení dotace a penále sokolovské nemocnici?

Poté, co jsem pomohl zprostředkovat oddlužení Bochova v loňském roce (zde se jednalo o přibližně 57 milionů korun - pozn. red.), se na mne v závěru roku obrátil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, zda bych podobně nepomohl s žádostí o vrácení státní dotace a stoprocentní penále (přibližně 40 milionů korun - pozn. red.) nemocnici Sokolov.

Nejprve bylo třeba dát dohromady mozaiku událostí, proč a jak k údajnému pochybení v sokolovské nemocnici došlo. K tomu jsme vytvořili tým společně s vedoucí ekonomického odboru Dagmar Divišovou a ekonomickou ředitelkou Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Ivanou Svobodovou. Oslovili jsme také lidi, kteří pracovali v různých funkcích nemocnice v Sokolově…

OTÁZKA: Promiňte, ale proč to neřešil tehdejší ředitel KKN Jiří Fojtík?

To je správná otázka, ale jak jsem z médií vyrozuměl, tak on podal pouze trestní oznámení na neznámého pachatele na policii. Nemyslím si, že to byl správný krok. Od vrcholného manažera instituce, která se octla v problémech, kdy obrazně řečeno teče do lodi, bych spíše očekával, že se bude snažit věci řešit a ne vrtat další díru.

OTÁZKA: Co jste zjistili?

Zjistili jsme, že když se jednalo o původní dotaci, byl předpoklad výměny vyššího počtu oken v areálu. Na základě té přidělené byl ale tento původní předpoklad zredukován. Nicméně následný tendr na výměnu oken byl tedy proveden na základě nových skutečností, a tedy pravdivě.

OTÁZKA: A v čem byl tedy problém?

K pochybení došlo tak, že informace o změně počtu oken odešla pouze na příslušný odbor Ministerstva zdravotnictví, ale bohužel už nikoliv na Ministerstvo financí. Stalo se to v době, kdy se sokolovská nemocnice transformovala do KKN, akciové společnosti, takže při předávání informací došlo zřejmě k nějaké komunikační chybě, což je ovšem chybou tehdejšího managementu. K vratce a udělení penále vůbec nemuselo dojít.

OTÁZKA: Jak a s kým jste tuto nepříjemnou situaci řešili?

Zpracovali jsme komplex žádostí ať už k samotné vratce dotace, tak k penále, které jsme postoupili prostřednictvím finančního úřadu Ministerstvu financí.

Dále proběhlo několikaměsíční prověřování a ověřování uvedených skutečností, které vyústilo na základě poradních orgánů ministra v kladné rozhodnutí ministra financí Janoty.

Nejdůležitější pro KKN a Karlovarský kraj je výsledek, že se přes devadesát osm procent prostředků podařilo zachránit.


Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Krajský zastupitel Josef Malý: chyba v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Krajský zastupitel Josef Malý: chyba v…

Komentáře

1 komentář
znalý stavu co odpovědnost  | 23. 06. 2010 11:54

ještě by Fojtík měl zaplatit těch 800 tis.pokuty.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné