Přejít na obsah

Krajským nemocnicím chybí lékaři, ohrožuje to celá oddělení

zpět
23.10.2010
chirurgové, operace, lékaři
zvětšitchirurgové, operace, lékařiZdroj: www.somosprimos.com

chirurgové, operace, lékaři | Zdroj: www.somosprimos.com

 

Lékaři, zejména chirurgové a internisté chybí nemocnicím Plzeňského kraje. Často je tu situace tak napjatá, že pokud by jeden z lékařů odešel, mohla by nemocnice zavřít i celé oddělení.

Problém má pomoci řešit nový nadační fond kraje Zdravotník. Ten by nabídl stipendia studentům chybějících oborů. Ovšem jen pokud se zaváží, že nastoupí do krajské nemocnice a zůstanou tam pět let. Do konce roku vypíše kraj první výzvu.

„Fakultní nemocnice na rozdíl od krajských nemocnic získávají lékaře po škole snáze. Roli hraje i to, že řada mediků si při praxi ve FN určité oddělení oblíbí,“ míní poslankyně parlamentu ČR Milada Emmerová. To potvrzuje i ředitel Stodské nemocnice a.s. Vlastimil Bureš. „Fakultní nemocnice nám bohužel přebírá i lékaře, kteří tam absolvují předatestační stáže.

Myjim navíc platíme po dobu, co se tam školí mzdu, nemocnici platíme za školení a ta, pokud se jí lékař hodí a je šikovný, mu pak někdy nabídne práci, kterou často vezme,“ uvádí Bureš. Fond Zdravotník by podle něj velice pomohl. „Peníze by nešly z naší kasy. Nyní máme podstav u chirurgů a gynekologů. Kdyby jeden odešel, nevím, jak to zvládneme, i teď už je to na hraně,“ říká Bureš.

Nadační fond zřídil Plzeňský kraj, který do něj také vložil základní částku 500 tisíc korun. V současnosti získává finance od donátorů.

„Zájemci o stipendia z řad studentů prezenčního studia lékařské fakulty, vysokých a vyšších škol se zdravotnickým zaměřením, nebo středních zdravotnických škol s průměrem dosavadních studijních výsledků do průměru 2,0, mohou po uveřejnění výzvy podat do dvou měsíců žádost o stipendium,“ dodává tajemnice fondu Lucie Sýkorová. To bude činit maximálně 50 tisíc korun pro akademický rok. V případě porušení podmínek musí student peníze vrátit.


Autoři

Michaela Kunešová, Regionální deník

Komentovat článek: Krajským nemocnicím chybí lékaři, ohrožuje to…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Krajským nemocnicím chybí lékaři, ohrožuje to…

Komentáře

další 2 komentáře
MSDF stypko se hodi  | 23. 10. 2010 15:07

proc se treba hrbatit s bednama v supermarketu, kdyz je potreba se ucit na zkousku z patologie. .... Ovsem pote - dekuji, soudruzi, ale rozmyslel jsem si to. Prachy vam vratim po splatkach, az sezenu praci v kulturni zemi jako je rajch. Smlouva s vami na 10 let nucenych praci je protipravni a proto jsem ji pouzil v toaletniku.

Arztin nějaká novinka?  | 23. 10. 2010 10:59

Fakt super nabídka. Mladí nastupují do Prahy, Brna a větších měst především proto, že tam mají praci jejich partneři, kteří nepracují v medicíně. Týkalo se to i mě. Smlouvy na 5-10 let jsou všude v republice, kromě FN, nevím, proč by toto měla být nějaká super nabídka, která vás naláká. Poté, co po mě začala nemocnice požadovat podepsat smlouvu na 10!!! let, jsem odešla do zahraničí. V malém krajském městě, kde jsem po pracovní stránce nebyla spokojena a přítel by neměl práci v tomto městě na 10 let jistou, nemělo cenu zůstávat. A týká se to všech menších měst. Přítel, manžel ztratí práci a vy se nemůžete přestěhovat za jeho novou prací, to je realita. Tyhle smlouvy jsou pokud vím jen v ČR a na Slovensku, protože nejsou peníze na to, aby se platily školení. Takže tato nabídka by mě opravdu neupoutala!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné