Krajským nemocnicím chybí lékaři, ohrožuje to celá oddělení

chirurgové, operace, lékaři

Lékaři, zejména chirurgové a internisté chybí nemocnicím Plzeňského kraje. Často je tu situace tak napjatá, že pokud by jeden z lékařů odešel, mohla by nemocnice zavřít i celé oddělení.

Problém má pomoci řešit nový nadační fond kraje Zdravotník. Ten by nabídl stipendia studentům chybějících oborů. Ovšem jen pokud se zaváží, že nastoupí do krajské nemocnice a zůstanou tam pět let. Do konce roku vypíše kraj první výzvu.

„Fakultní nemocnice na rozdíl od krajských nemocnic získávají lékaře po škole snáze. Roli hraje i to, že řada mediků si při praxi ve FN určité oddělení oblíbí,“ míní poslankyně parlamentu ČR Milada Emmerová. To potvrzuje i ředitel Stodské nemocnice a.s. Vlastimil Bureš. „Fakultní nemocnice nám bohužel přebírá i lékaře, kteří tam absolvují předatestační stáže.

Myjim navíc platíme po dobu, co se tam školí mzdu, nemocnici platíme za školení a ta, pokud se jí lékař hodí a je šikovný, mu pak někdy nabídne práci, kterou často vezme,“ uvádí Bureš. Fond Zdravotník by podle něj velice pomohl. „Peníze by nešly z naší kasy. Nyní máme podstav u chirurgů a gynekologů. Kdyby jeden odešel, nevím, jak to zvládneme, i teď už je to na hraně,“ říká Bureš.

Nadační fond zřídil Plzeňský kraj, který do něj také vložil základní částku 500 tisíc korun. V současnosti získává finance od donátorů.

„Zájemci o stipendia z řad studentů prezenčního studia lékařské fakulty, vysokých a vyšších škol se zdravotnickým zaměřením, nebo středních zdravotnických škol s průměrem dosavadních studijních výsledků do průměru 2,0, mohou po uveřejnění výzvy podat do dvou měsíců žádost o stipendium,“ dodává tajemnice fondu Lucie Sýkorová. To bude činit maximálně 50 tisíc korun pro akademický rok. V případě porušení podmínek musí student peníze vrátit.

Krajským nemocnicím chybí lékaři, ohrožuje to celá oddělení
Ohodnoťte tento článek!