Krajští radní mají strop pro nemocnici v Klatovech – 1,5 mld. Kč

Radní Plzeňského kraje se dohodli na stropu 1,5 miliardy Kč pro novou nemocnici v Klatovech a vyhlásili stop případnému finančnímu růstu projektu. Současně připustili možnost vzít si úvěr na vybavení nemocnice, pokud neprojde při přebodování žádost na 450 milionů Kč, s níž kraj uspěl v problémové 5. výzvě ROP.

Dále rada trvá na přehodnocení výstavby heliportu na střeše plánovaného traumacentra. Novinářům to po jednání radních řekla hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD).

„Máme předsevzetí, aby projekt a realizace příliš finančně nebobtnaly. Už tak přepracování projektu znamenalo nárůst financí,“ uvedla. Projekt se z původních asi 780 milionů na miliardu Kč vyhoupl poté, co rada po nástupu do funkce po volbách nechala upravit a rozšířit plány podle požadavků a připomínek lékařů a manažerů.

Dalších zhruba 450 milionů je třeba na vybavení monobloku. Hejtmanka proto nevyloučila i možnost úvěru, aby kraj dokázal uhájit kvalitu zařízení. Nutný je podle ní předstih ve vybavení vzhledem k neustálé modernizaci. Podle radního Ivo Grünera má na nárůst ceny vliv i fakt, že se na místě nového areálu našla spodní voda, a proto bylo nutné lepší statické zajištění a další zásahy. „Konečná suma by ale neměla přesáhnout zákonem povolený limit, což je 20 procent,“ řekl Grüner.

Hejtmanka také požádala o přehodnocení výstavby heliportu. „Byla snaha teď výstavbu pozastavit a případně někdy dodělat podle potřeby,“ uvedla. Heliport byl původně navržen vedle budovy, radní ho ale chtějí na střeše objektu, v němž by mělo vzniknout traumacentrum.

Nemocnice podle Emmerové musí být nejen spádovým pracovištěm, ale i atraktivním. Proto potřebuje udržet všechny části a úrazové centrum toto pomůže zajistit. Traumacentrum by mělo být v Klatovech novinkou, v regionu je zatím jen ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Protože se stávající klatovská nemocnice, druhé největší zdravotnické zařízení v kraji, dlouhodobě pohybuje ve ztrátě, nechají radní provést revizi výkaznictví vzhledem k pojišťovnám. „Chceme zjistit, jaké zádrhele vedou k insolventnosti. Toto chceme vychytat do doby, než se otevře nový provoz, aby nebyl ztrátový,“ dodala Emmerová. Ztráta nemocnice je kolem 30 milionů Kč, kraj ji sanuje v určitých etapách.

Nová nemocnice se má otevírat v roce 2011. Uvolněné budovy po přestěhování pracovišť do monobloku budou sloužit jako ubytovny pro účastníky školení, dále jako učebny. Ve starém areálu nemocnice zůstane zachována psychiatrie, jež už se do nového objektu nevejde. Šestipodlažní monoblok na ploše 4000 metrů čtverečních bude plně bezbariérový. Bude v něm 30 ambulantních místností, ARO s pěti lůžky, jednotka intenzivní péče se 17 lůžky, tři hlavní a šest zákrokových operačních sálů, příjem a centrální sterilizace.

Ohodnoťte tento článek!