Přejít na obsah

Krása: Zásadně nesouhlasíme s poukázkami místo peněz na péči

zpět
31.3.2008

Národní rada osob se zdravotním postižením zásadně nesouhlasí se zavedením poukázek jako alternativy k příspěvku na péči. O usnesení republikového výboru rady informoval její předseda Václav Krása. S poukázkami počítá novela zákona o sociálních službách, kterou nyní připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Poukázky se dnes již částečně využívají při vyplácení sociálních dávek.

„Žádáme MPSV, aby vypracovalo metodiku financování sociálních služeb a péče, která dá jistotu financování poskytovatelům sociálních služeb a povede prioritně k rozvoji terénních sociálních služeb,“ řekl Krása. Poukázky místo peněz by podle rady mohly vést k omezení péče o seniory a postižené v rodinách a sousedské pečovatelské výpomoci v obcích s nedostatkem sociálních služeb.

Návrh novely by měl být hotov do konce května. Ministerstvo chce snížit výdaje na sociální služby. Velkou část peněz v systému přitom představují příspěvky na péči. Loni se na příspěvcích vyplatilo místo plánovaných asi devíti miliard 15 miliard.

Výbor také potvrdil odmítavý postoj rady k systému regulačních poplatků ve zdravotnictví. „Systém poplatků není regulační a vytváří opačnou solidaritu - nemocných se zdravými a chudých s bohatými,“ uvedl Krása. Stížnost k Ústavnímu soudu proti poplatkům podá rada prostřednictvím senátorů.

Na Ústavní soud se může obrátit 17 senátorů, 41 poslanců, či lidé, jejichž práva byla přímo dotčena. S některými senátory už představitelé rady mluvili a podle Krásy se svými návrhy „částečně uspěli“. „Máme řadu senátorů, kteří by se k té ústavní stížnosti připojili,“ řekl Krása.

Původní záměr, aby si na poplatky u Ústavního soudu stěžovali nemajetní senioři z domovů důchodců, nevyšel. Podle Krásy se totiž nenašel žádný lékař, který by podepsal potvrzení o tom, že odmítl vyšetřit pacienta bez poplatku. Ke stížnosti u Ústavního soudu byli podle Krásy připraveni dva klienti z domova pro seniory v nepříznivé finanční situaci.

O zrušení poplatků pro děti, seniory a klienty domovů důchodců začali před nedávnem mluvit lidovci. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chtěl účinek zavedených plateb vyhodnotit po půl roce jejich fungování. Vedení koalice se však dohodlo, že výsledky posoudí už v dubnu. Koaliční komise pro zdravotnictví, v níž hledají kompromis zástupci ODS, KDU-ČSL a zelených, už připravuje náměty a požadavky do diskuse.

Leona Heczková, ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Krása: Zásadně nesouhlasíme s poukázkami místo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Krása: Zásadně nesouhlasíme s poukázkami místo…

Komentáře

další 3 komentáře
A.Hladký Na vesnici  | 31. 03. 2008 23:12

Nejsem apriori proti poukázkám, ale ve vsi s pár obyvateli, kde není pečovatelská a jiné služby a vypomáhají sousedi, by si člověk poukázkami mohl leda tapetovat kuchyň. A pozor, to „…a nevymýšlejte si“ se může za chvíli týkat každého, mne i Vás .

jak to tak sleduji ekonomicky  | 31. 03. 2008 15:18

tak mozna ty poukazky budou mit brzo vetsi cenu nez penize

katango Co je špatného na pokukázkách,tedy kromě toho,že se za ně nedá poupit něco jiného,než na co jsou ur  | 31. 03. 2008 12:23

Možná to je chyba,nicméně jsem přesvědčena,že pokud mi někdo něco dává,mám brát a ne abych si vymýšlela,že nechci modrý,ale duhový se stříbrným okrajem . Jinými slovy - berte,pokud dávají,taky by nemuseli dát vůbec nic,a nevymýšlejte si.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné