Kriminalisté odhalili údajně nezákonný prodej anabolik v Česku

Kriminalisté z Národní protidrogové centrály (NPC) rozkryli organizovanou skupinu lidí, které podezírají z nezákonného prodeje anabolik a látek s hormonálním účinkem. Byly to údajně hlavně padělky ohrožující zdraví.

Podrobnosti k případu sdělí policie na pondělní tiskové konferenci, uvedla mluvčí centrály Barbora Kudláčková. Podle informací ČTK se případ týká distribuce látek ze Slovenska do Česka a dále do některých evropských zemí.

Podle policie byl nelegální obchod s látkami s anabolickým a jiným hormonálním účinkem rozsáhlý. Případ chtějí „lovci drog“ představit se zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Antidopingového výboru ČR. Mluvčí ústavu Lucie Šustková ČTK dnes řekla, že od NPC dostali k laboratorní analýze 148 vzorků. Část je již hotova, zbytek se dokončuje. Podrobnosti sdělí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta v pondělí.

Za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem v organizované skupině působící ve více státech hrozí až 12 let vězení. Podobné případy odhalují také celníci. Loni v září například zadrželi na pražském letišti dvě nelegální zásilky anabolických steroidů za více než 2,5 milionu korun.

Pražští žalobci také poslali loni v listopadu k soudu další případ obchodů s anaboliky – obžaloba se týká sedmi lidí, kteří s látkami údajně nezákonně obchodovali. Podle státního zastupitelství je „nakládání s anabolickými látkami, pokud nesměřuje ke splnění konkrétního léčebného účelu, nezákonné.“

Prodej hormonálních látek zaznamenali v minulosti i ve věznici v Mírově na Šumpersku. Policie vyrazila do káznice v únoru 2013 na základě pátrání, při kterém se ukázalo, že tam funguje distribuční síť, do které byli údajně zapleteni i dozorci.

Anabolika lze využít například při léčbě zranění, protože podporují tvorbu bílkovin v lidském těle. Látky se ale také zneužívají v některých sportech za účelem zvětšení svalů. Steroidy přitom mohou poškodit zdraví – ohrožují například srdce, játra a narušují psychiku.

Ohodnoťte tento článek!