Přejít na obsah

Krize v Milosrdných bratří pokračuje. Ředitel má podporu města

zpět
31.3.2011
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Situace v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří se dále vyhrocuje. Odboráři ji komentují slovem „katastrofální“ a obávají se o její další osud. Z nemocnice začaly odcházet i zdravotní sestry. Současné vedení má ale podporu města.

Ředitel nemocnice Josef Drbal vyvolal v dosud klidné nemocnici poměrně napjatou atmosféru. Po týmu anesteziologů, kteří zařízení opustili po akci Děkujeme, odcházíme, nyní nemocnici opouští i zdravotní sestry.

Odbory tvrdí, že pokud nedojde ke změně vedení, nemocnici hrozí kolaps: akutní péče skončí úplně a zůstane jen interna a LDN.

Bývalý ředitel a chirurg nemocnice Daniel Rychnovský tvrdí, že pro nemocnici pracují externisté, kteří neznají její chod, personál ani neumí mnohdy pracovat s některými přístroji.

Jejich nedostatečnou kvalifikaci potvrdil i bývalý primář Jaroslav Kutý, který letos z nemocnice po 26 letech odešel. V nemocnici prý nastala situace, že pacienta po operaci bylo třeba odpojit od plicní ventilace, aby mohl dýchat sám.

„Nebyl anesteziolog, který by to uměl. Museli jsme ho (pacienta) transportovat do Úrazové nemocnice, aby nám ho odpojili, a pak zpět na (naši) jednotku intenzivní péče,“ popsal Rychnovský.

Město stojí za Drbalem

Drbal se ke konkrétnímu případu nevyjádřil, uvedl jen, že situaci řeší a odkázal přitom na mandát, který mu vedení města, jako zřizovatele nemocnice, dalo.

„Rada pověřila ředitele Drbala, aby stabilizoval situaci a informoval ji o svých krocích. Kdybych neměla obavu, tak bych netrávila tři týdny jednáním s lékaři a nehledali bychom cesty, jak to vyřešit,“ uvedla pro LN náměstkyně primátora Jana Bohuňovská.

VZP se chystá na kontrolu

Kromě anesteziologů podalo výpověď také osm sester z oddělení intenzivní péče a ARO.

„Pokles operativy za březen je víc než poloviční, jak na chirurgii, tak na gynekologii. Jednotka intenzivní péče má zhruba poloviční výtěžnost,“ řekl Kutý.

Drbal zrušil už na počátku března pět lůžek na anesteziologicko-resuscitačním oddělení vyhrazených pro pacienty v nejvážnějších stavech. Podle Kutého byly přitom tyto pokoje nejvýdělečnější.

Do nemocnice se navíc na kontrolu chystají zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny. Budou zjišťovat, zda má nemocnice dost anesteziologů s potřebnou kvalifikací.

Nejde mi o post

Rychnovský popřel, že by cílem jeho aktivity byl návrat do křesla ředitele. Je brněnským šéfem KDU-ČSL a městská rada složená ze zástupců ČSSD a ODS ho loni odvolala, podle Rychnovského z politických důvodů.

I kdyby bylo nové výběrové řízení na šéfa, znovu se prý o post ucházet nebude. Nanejvýš je ochoten dočasně „pomoci stabilizovat situaci jako náměstek“.

Rychnovský je prý připraven na výpověď, Drbal však řekl, že ji lékaři nedá. Není to prý jeho styl. Neuvažuje však ani o tom, že by odstoupil sám.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Krize v Milosrdných bratří pokračuje. Ředitel…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Krize v Milosrdných bratří pokračuje. Ředitel…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Pamětník MOU  | 31. 03. 2011 18:40

Kdo pamatuje Dr.Drbala jako ředitele MOU, jistě si vzpomene, že podobně zdařilou personální politiku prováděl i zde. Různé sliby , různým lidem , které se nedodržely , různé organizační změny, které vyháněly zkušené lidi. Až poslední léta se opět podařilo nastartovat chod tak jak by asi měl být , sehnat kvalifikované lidi etc. Vyškolila se nová generace odborníků. Na duhou stranu nevíme, jestli není politickým zadáním Dr. Drbala nemocnici u Milosrdných bratří zlikvidovat.

lékař Pokud by byla pravda:  | 31. 03. 2011 14:15

" ...V nemocnici prý nastala situace, že pacienta po operaci bylo třeba odpojit od plicní ventilace, aby mohl dýchat sám. „Nebyl anesteziolog, který by to uměl. Museli jsme ho (pacienta) transportovat do Úrazové nemocnice, aby nám ho odpojili, a pak zpět na (naši) jednotku intenzivní péče,...." Tak je to trestný čin poškozování.... Spíše však předpokládám, že se jedná o bulvární informaci

VK Co je to ta podpora města????  | 31. 03. 2011 13:38

Jednoduše. Áraři odešli vysloveně kvůli jednání ředitele Drbala, z téhotéž důvodu nemocnice nefunguje a stojí před zánikem. Nejjednodušší a nejúčinnější a asi jediné řešení vedocí k záchraně špitálu, by bylo Drbala odvolat. A podpora města spočívá v tom, že jej navzdory tomu nechce odvolat. Iracionální, nepochopitelné, ale je to tak.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné