Krizové centrum RIAPS pomohlo za 15 let desítkám tisíc klientů

Titulní obrázek

Ročně je využije asi 8000 klientů, z nich asi 1500 vyhledá tento typ služeb poprvé v životě. Centrum provozuje i linku důvěry, která vloni přijala přes 10.000 telefonátů. Nejvíce z obdobných linek v Praze, řekl novinářům vedoucí linky Jaromír Odrobiňák…

Praha – Krizové centrum RIAPS, kde mohou lidé v obtížných životních situacích vyhledat pomoc psychologa či psychiatra, poskytuje své služby již 15 let. Ročně je využije asi 8000 klientů, z nich asi 1500 vyhledá tento typ služeb poprvé v životě. Centrum provozuje i linku důvěry, která vloni přijala přes 10.000 telefonátů. Nejvíce z obdobných linek v Praze, řekl novinářům vedoucí linky Jaromír Odrobiňák.

Centrum poskytuje převážně ambulantní pomoc. Klient se na něj může obrátit bez předchozího objednání v kteroukoliv denní dobu. Přes den se mu věnuje psychiatr s psychologem. V noci, o víkendech a o svátcích je zde k dispozici pouze psychiatr. Vážněji nemocní pacienti mohou využít osmi lůžek. Lůžková část má civilní ráz, aby klienti v době akutní krize našli klidné místo s terapeutickým zázemím, popsal zástupce vedoucí centra Slavomír Spousta.

Zkratka RIAPS znamená Regionální centrum psychosociálních služeb. Podle Spousty se příliv klientů během roku výrazně nemění. „Krize nezná dovolenou,“ podotkl.

„Sedmnáctého listopadu 1989 jsme měli službu na krizovém oddělení linky důvěry na psychiatrické klinice a přišli tam mladí lidé, kteří byli těžce postiženi traumatickou událostí na Národní třídě,“ popisoval začátky centra jeden z jeho zakladatelů psycholog Zdeněk Rieger. Podle něj se ukázalo, že tito lidé nepotřebují dlouhodobou hospitalizaci ale intenzivní krizovou intervenci, která jim pomůže vyřešit jejich problém.

RIAPS vznikl bezmála o dva roky později jako součást záchranné služby. Od roku 2000 je jeho provozovatelem Městské centrum sociálních služeb a prevence. Po celou dobu svého trvání sídlí v Chelčického ulici na Žižkově poblíž Olšanského náměstí.

ČTK

Krizové centrum RIAPS pomohlo za 15 let desítkám tisíc klientů
Ohodnoťte tento článek!