Krizový scénář: nemocnice bez lůžek

nemocnice, značka

Situaci, která by nastala po odchodu lékařů, si ředitel Slezské nemocnice Milan Cvek nedokáže představit. Požadavky lékařů chápe.

Kolik má nemocnice celkem lékařů?

Přesné číslo se hledá poměrně těžko, někteří lékaři u nás ordinují třeba jen jeden den v týdnu. Ale těch kmenových máme zhruba 150.

Existuje krizový plán, který by zajistil provoz nemocnice v případě, že více než půlka lékařů odejde?

Žádný krizový plán nikdy nepočítal s tak malým množstvím lékařů. Nedovedu si představit, co se bude dít, pokud by lékaři od března nepřišli do práce.

Zavřeli byste nemocnici?

Pravděpodobně bychom zavřeli lůžková oddělení. Už čtrnáct dní před koncem února bychom ukončovali hospitalizace a nepřijímali nové pacienty. Nemocnice by fungovala jako ambulantní provoz a pacienty na lůžková oddělení bychom posílali do Ostravy. Ale to je jen moje představa, poslední slovo bude mít zřizovatel, a tím je kraj.

Kvůli kampani Děkujeme, odcházíme ředitelé nemocnic jezdí na porady na krajský úřad. Jak jsou jednání daleko?

Na poslední poradě se téma krizového plánu otevřelo poprvé, ale spíše informativně. Všichni čekají, kdy budou seznamy lékařů definitivní a která oddělení to postihne.

Pokud skutečně dají k poslednímu prosinci výpověď, budete hledat nové lékaře?

Není kde. Privátní lékaři mají úplně jiné příjmy, nemají motivaci pracovat v nemocnici. Nabíráme absolventy lékařských fakult, ale ti hned zkušené lékaře nezastoupí.

Kdybyste nestál v pozici ředitele, ale řadového lékaře, připojil byste se ke kampani?

Zvažoval bych to. Chápu nespokojenost hlavně mladých lékařů. Není to jen otázka peněz, ale i systému vzdělání, který musí podstoupit, aby mohli samostatně pracovat. Za posledních deset let se jej podařilo rozbít, je nepoužitelný. Podporuji je, ale bohužel jsem v roli, kdy musím vyčkat, co udělá vláda nebo kraj.

Krizový scénář: nemocnice bez lůžek
Ohodnoťte tento článek!