Krizový štáb: Petici za Rathovo odvolání podepsalo 38.000 lidí

Petici za odvolání ministra zdravotnictví Davida Ratha a proti omezování péče podepsalo za deset dní téměř 38.000 lidí. Archy jsou v lékárnách a ordinacích. Novinářům to řekl člen krizového štábu zdravotníků a prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba…

PRAHA –

Krizový štáb svolal na protest proti Rathově politice na pátek na Staroměstské náměstí velkou demonstraci. Podle organizátorů se jí zúčastní tisíce lidí. Rath to komentoval slovy, že zdravotníci mohou stávkovat třeba každý týden, od jeho záměrů zavést pořádek v českém zdravotnictví ho to neodradí.

Krizový štáb tvoří zástupci lékařů, zubařů, lékárníků a asociace 160 menších nemocnic. Demonstraci podporují i další organizace zdravotnických pracovníků a pacientů. S protestem nesouhlasí Česká lékařská komora, která s ministrovým postupem souhlasí.

Petice bude pokračovat do konce března. Organizátoři počítají s tím, že získají 100.000 podpisů. Pro srovnání uvedli, že petici k zákonu o neziskových nemocnicích, kterou na podporu Ratha pořádá Lékařský odborový klub, podepsalo jen přes 20.000 lidí.

Kromě odvolání ministra a protestu proti omezování péče, jež prý způsobují ministrovy „diletantské vyhlášky“, žádá petice, aby ministr zastavil přípravu některých zákonů. Podle krizového štábu vedou změny k zestátňování a centrálně řízenému zdravotnictví. O zásadních změnách ve zdravotnictví by se podle petice mělo rozhodovat v celospolečenské a odborné diskusi. Lékaři Rathovi vytýkají, že rozhodnutí dělá, aniž je s nimi projednal.

Krizový štáb podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka Rathovi již nevěří. „Jeho slibů bylo mnoho,“ řekl ve středu Jelínek novinářům.

Podle prezidenta stomatologické komory Jiřího Pekárka, který je také členem štábu, třem členům štábu někdo z ministerstva zdravotnictví vyhrožoval a snažil se je od protestu odradit. Další podrobnosti odmítl Pekárek sdělit. „Případ mají právníci,“ dodal pouze.

Krizový štáb kritizuje mimo jiné vyhlášku o úhradách péče. Podle ní by měly být letos v prvním pololetí úhrady za stejnou péči o tři procenta vyšší než loni. Předpis stanovuje i limity. Výkony, které se do nich nevejdou, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí srážky plateb. Cena lékařské práce se navíc letos zvedla, za stejné peníze tak doktoři provedou méně úkonů a limit vyčerpají dřív. Někteří začali proto již pacienty odmítat.

„Nechceme, aby na ministrova rozhodnutí dopláceli penězi i zdravím těžce nemocní, chroničtí pacienti a děti,“ dodal Pekárek.

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v neděli oznámil, že se vyhláška zmírní. Od 1. dubna začne platit její novela. Krizový štáb požaduje ale takovou novelu, která by úplně změnila princip předpisu, a to zpětně k 1. lednu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!