Přejít na obsah

Krizový štáb požádal prezidenta Zemana o pomoc nemocnicím

zpět
16.10.2013
Miloš Zeman
zvětšitMiloš Zeman
Autor: David Sedlecký

Miloš Zeman | Autor: David Sedlecký

 

Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů se obrátil na prezidenta Miloše Zemana, aby použil své autority ke korekci přístupu vlády v demisi k nemocnicím. Hrozí omezování péče. Občany štáb vyzval, aby své nemocnice bránili.

Novinářům to řekl mluvčí štábu z Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala s tím, že protesty zdravotníků, včetně uvažované stávky, zaměstnavatelé podpoří. Do voleb ale podle odborářů stávka nebude.

Jednotlivé nemocnice se obrátily dopisem na zdravotní pojišťovny, zda budou platit za léčení více. Pokud ne, měl by zasáhnout prezident a převzít za zdravotnictví zodpovědnost. Měl by se o situaci podrobně informovat a projednat ji s vládou, kterou jmenoval.

Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, z nich 220 platí pojišťovny, kterým na konci roku bude chybět na úhrady péče osm až deset miliard korun. Ministr zdravotnictví Martin Holcát navrhl zvýšení odvodů státu o 10,2 miliardy ročně, kabinet podpořil jen 4,7 miliardy.

Vláda podle štábu pomáhá jen pojišťovnám, sliby o pomoci nemocnicím zůstaly nesplněny. „Z mnoha nemocnic přicházejí požadavky zaměstnanců na odchod premiéra Jiřího Rusnoka,“ uvádí štáb v dopise prezidentovi s datem 14. října. Prezidenta štáb rovněž informuje, že se obrátí na hlavní politické strany s požadavkem na jasné a jednoznačné stanovisko k otázce dalšího vývoje sítě nemocnic. Rusnok prý na tripartitě připustil, že zřejmě nebude jiné cesty, než aby některé nemocnice zkrachovaly.

„Zdravotnictví se bez pomoci dostane do krize, která vyvrcholí omezováním péče a dopady na zaměstnance,“ varovala šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Její svaz vstoupil minulý týden do stávkové pohotovosti, podpořila ji největší odborová centrála a nyní se k ní připojily i lékařské odbory.

Štáb vyzval občany, aby podobně jako před rokem, kdy pojišťovny vypověděly všem nemocnicím smlouvy, své nemocnice bránili. Pod petice se tehdy podepsalo 100.000 občanů. Co se tehdy nepodařilo vykonat administrativně a zrušit třetinu nemocnic, má se podle štábu nyní stát ekonomickým tlakem. „Lidé by se měli politiků ptát, jak chtějí situaci řešit, a podle toho volit. Volby rozhodnou, zda budou mít nadále dostupné zdravotnictví,“ shrnula Žitníková.

Podle štábu by měla vláda ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), aby mohla zaplatit nemocnicím, a změnit úhradovou vyhlášku, aby nemocnice peníze dostaly. Podle ministerstva zdravotnictví ale odbory krizí jen straší pacienty. Ministerstvo situaci řeší. Schváleny jsou vyšší odvody, jedná se půjčce pro VZP a odkupu nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Víc podle ministerstva v tuto chvíli udělat nelze, dalším přiléváním peněz do zdravotnictví by stoupl státní dluh.


Komentovat článek: Krizový štáb požádal prezidenta Zemana o pomoc…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Krizový štáb požádal prezidenta Zemana o pomoc…

Komentáře

dalších 5 komentářů
zubařka Prezident republiky podpořil změnu úhradové vyhlášky  | 17. 10. 2013 06:23

Tak pan prezident vám určitě pomůže!Pokud je toto jeho představa léčení :-( : Prezident se v továrně na cigarety v dalším ze svých pověstných bonmotů označil za zastánce svérázné teorie o tabáku. Podle něj je kouření prevencí Alzheimerovy choroby. Člověk totiž zemře na rakovinu dřív, než ho zastihne "Alzheimer". Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zeman-na-navsteve-kutne-hory-dip-/domaci.aspx?c=A131016_175142_domaci_klm Tím by se vyřešilo nejen zdravotnictví,ale i důchodová reforma,máme vskutku "rozumného" pana prezidenta.

Laika T  | 16. 10. 2013 14:04

Proč potřebujeme na každou volovinu prostředníka, který sežere třeba víc, než vlastní cena zboží (klasický vojenský materiál), nebo služby, ptáme se pořád dokola v předvolebních besedách ? K čemu potřebuje vláda na proplacení úhrad nemocnicím prostředníka v podobě VZP ?

Silver69 Demagogie  | 16. 10. 2013 13:03

Kdy už konečně přestanete opakovat ty demagogický nesmysly o tom, že se vše vyřeší změnou úhradové vyhlášky. Abychom si to přeložili do normální řeči, chcete, aby vám někdo za stejnou práci, jakou odvádíte momentálně, zaplatil více. Je zcela jedno a zvysoka na to kašlu, kolik vám platili v roce 2012. Prostě je k dispozici méně peněz. A nejde si vykřičet, že zrovna vy chcete více. Napsat do vyhlášky jakokoliv cifru je stejně úplně jedno, ty peníze nejsou a žádnou vyhláškou se nevyčarují. Vaše demagogie je fakt už neúnosná, vy prostě chcete své vlastní problémy přenést na někoho jiného. V prvním kroku na pojišťovny a dále na daňové poplatníky. A já říkám NE. Nejprve změnit celou síť nemocnic, zamezit těm rathovskejm a dalším tunelům v nemocnicích a teprve potom možná dojde i na to, jestli platit za vaši práci a výkony více. Máte málo peněz, tak se jenom měsíc zpátky podívejte, kde všude probíhají nejrůznější rekonstrukce, budování nových pavilonů v nemocnicích, ze kterých by minimálně polovina měla být zrušena. Neslyšel jsem od vás jedinou smysluplnou myšlenku, kam by se měl celý systém dále vyvíjet. Co třeba: 1) stát (města, kraje) se zbaví většiny z tzv. městských, okresních a krajských nemocnic a ponechá si jenom přímo řízené, které přetvoří na univerzitní (žádné peníze na výuku z našeho zdravotního pojištění, ťuto službu ať si lékařské fakulty koupí, jestli ji budou chtít. Za co? Ze školeného přece.) 2) pojišťiny si začnou kupovat péči u jednotlivých poskytovatelů podle vlastního uvážení, tak, aby uspokojily své klienty. Stát jenom stanoví pravidla. Ceny jsou tržní. Tím se samoreguluje i počet lékařů a dalších zdravotníků. 3) z povinného zdravotního pojištění se bude hradit jenom naprosto nezbytná péče, aby člověk nezemřel na ulici. Vše ostatní se bude platit buď na ruku (to si asi nikdo nezvolí) a nebo přes komerční připojištění. Tak jak je to ve všech ostatních civilizovaných zemích a jak to už dávno mělo být i u nás. 4) opatřením 3 se konečně do systému dostanou i chybějící peníze z kapes pacientů a posuneme se v nákladech na zdraví někam k 10% HDP. 5) lékaři vydělávají statisíce a jsou jedním z nejlépe vydělávajících povolání. Co vy nato, odboráři a příživníci???

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné