Krizový štáb si vyjasní s ředitelem VZP platby za péči

Titulní obrázek

Zástupci Krizového štábu lékařů, lékárníků a nemocnic se dnes sejdou s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavlem Horákem. Chtějí od něj slyšet, jak bude největší pojišťovna postupovat při úhradách péče, kterou poskytli svým pacientům ve druhém pololetí…

Praha – Podle krizového štábu lékaři ani po pěti měsících práce nevědí, kolik jim VZP za práci zaplatí. Zatím jim posílá peníze zálohově.

Krizový štáb před dvěma týdny varoval, že když se lékaři s VZP nedohodnou, začnou pacientům doporučovat, aby od ní odešli. Osm zaměstnaneckých pojišťoven vyčkává na postup VZP.

VZP zatím proplácí lékařům faktury, informovala ale, že to je záloha. Nyní jde o vyúčtování péče, lékaři se obávají srážek, které vyplývají z regulací stanovených v prvním pololetí. Argumentují, že i díky nim pojišťovny celkový objem peněz na péči nepřekročily, proto by měly ve druhém pololetí od srážek ustoupit.

Zatímco při ústních jednáních se zástupci VZP dostali lékaři příslib, že se bude posuzovat celý rok jako celek a regulace nebudou, pokud daný druh péče nepřekročil rozpočet, pobočky rozesílají lékařům dopisy s návrhy regulací. „Chceme vyjádření pana ředitele, zda se VZP bude chovat vstřícně, nebo naopak zvolí tvrdý donucovací přístup,“ řekl ČTK zástupce krizového štábu Jan Jelínek. Všem lékařům končí tento rok smlouvy, pobočky podmiňují nové smlouvy podepsáním cenového dodatku na toto pololetí.

ČTK

Krizový štáb si vyjasní s ředitelem VZP platby za péči
Ohodnoťte tento článek!