Krizový štáb vyzval vládu, aby přidala zdravotnictví peníze

Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů vyzval vládu, aby zvýšila odvody státu do zdravotnictví. Kabinet se bude zabývat výdajovými rámci pro příští rok ve středu. Podle krizového štábu by se měla platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané srovnat s tím, co hradí lidé bez zdanitelných příjmů.

Příspěvek za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců činí 870 korun měsíčně, příští rok by podle návrhu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) měl stoupnout na 1007 korun. Zdravotnictví by dostalo navíc 9,88 miliardy.

„Personální krize v nemocnicích vrcholí. Z důvodu nedostatku personálu snižují nemocnice počty lůžek, zavírají oddělení, hrozí uzavírání některých nemocnic a dominový efekt na celou nemocniční síť s fatálním dopadem na pacienty,“ uvádí se v prohlášení, jež obdržela ČTK.

Řešení je podle krizového štábu v rukou celé vlády, přesahuje možnosti resortního ministra. „Krizi není možné řešit bez razantního navýšení platů a mezd a tomu odpovídajícího přesunu finančních zdrojů do nemocnic,“ uvádí v prohlášení krizový štáb.

Pro příští rok je podle krizového štábu nezbytné zvýšit odvody státu o deset miliard, s nižšími finančními prostředky nelze kritickou situaci zvládnout. Nárůst nižší než požadovaných deset miliard povede podle krizového štábu k dalším odchodům lékařů a sester, následně k rozpadu nemocniční sítě, potažmo celého systému poskytování péče.

„Jsme si jisti, že široká veřejnost, lékaři, sestry a další zaměstnanci nemocnic, stejně jako pacienti, nebudou obdobně jako v minulých letech nečinně přihlížet uzavírání nemocnic. Očekávaným a zčásti již ohlášeným protestům může předejít jen zásadní a rozhodné opatření vlády,“ uvedl v prohlášení krizový štáb sdružující Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů, Národní radu osob se zdravotním postižením, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů.

Ohodnoťte tento článek!