Krnovská nemocnice se pře s pojišťovnami

Neurologická jednotka intenzívní péče v nemocnici v Krnově se stala jablkem sváru mezi vedením nemocnice a zdravotními pojišťovnami. Nové zařízení už pomohlo dvěma stovkám pacientů, což představuje padesát lidí měsíčně.
Jednotka provádí vysoce specializovanou trombolýzu…

KRNOV – což je způsob, jak léčivy zvládnout rozvíjející se mozkový infarkt. Jenže provoz jednotky dosud hradí sama krnovská nemocnice, protože pojišťovny odmítají léčebné úkony tohoto zařízení proplácet.

Každý měsíc doplácí pět set tisíc korun

Proto nemocnice každý měsíc doplácí okolo 500 tisíc korun, které by podle názoru lékařů měly hradit pojišťovny.

„Snad si ani neuvědomují, že když nezasáhneme včas, pacient má obvykle vážné následky. Výkony a hospitalizace u pozdě ošetřených lidí jsou pak daleko nákladnější, takže svým přístupem neušetří,“ konstatoval náměstek léčebné péče Ivan Pavlák. Jak dodal, včasný zásah je pro záchranu života rozhodující.

„Je to bitva o čas. Ostatní centra, která trombolýzu dělají, jsou v Ostravě a Olomouci, tedy příliš vzdálená a nedosažitelná pro okamžitý zákrok,“ dodal náměstek Ivan Pavlák.

Jiří Noháček, ředitel územního pracoviště VZP v Opavě, pod které spadá ikrnovská nemocnice, řekl ČTK, že pracoviště dosud neprošlo výběrovým řízením.

„Je to nová lůžková kapacita a musí projít výběrovým řízením, které provádí ministerstvo zdravotnictví,“ podotkl.

Dodal, že ministerstvo výběrové řízení dosud nevyhlásilo. Podle Noháčka se pacienti s těmito problémy vždy v nemocnici léčili, ale neleželi na neurologické JIP, ale například na interní.

„V této fázi se nám nejeví nutné, abychom tuto péči hradili jakoby navíc nad současné paušály, které jim z loňského období vyplácíme,“ doplnil Noháček.

Právo

Krnovská nemocnice se pře s pojišťovnami
Ohodnoťte tento článek!