Kromě Vysočiny snížily kraje zadlužení nemocnic o třetinu

Kraje snížily zadlužení svých nemocnic zhruba o třetinu, s výjimkou Vysočiny, kde stouplo zadlužení nemocnic o čtvrt procenta. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí. Kraje převzaly loni v lednu nemocnice od státu zadlužené, hejtmani hovořili až o šesti miliardách dluhu. Vláda byla ochotna zaplatit jen polovinu…

PRAHA –

Tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková chtěla podmínit pomoc krajům tím, že omezí počty akutních lůžek i zaměstnanců. Kraje trvaly na tom, že stát má bez jakýchkoli podmínek zaplatit dluhy, které vznikly v době, kdy nemocnice spravoval.

V listopadu 2003 kabinet rozhodl, že krajům pomůže a dal jim 2,7 miliardy. Dalších 767 milionů dostaly kraje pro své nemocnice letos, celkově tedy obdržely téměř 3,47 miliardy korun.

Kabinet uznal krajům závazky z obchodního styku po lhůtě splatnosti ke konci roku 2002 ve výši 3,329 miliard, v pololetí letošního roku činily 2,267 miliard. Dluhy nemocnic tak klesly o 1,062 miliardy, tedy o 32 procent.

Nejúspěšnější je Královéhradecký kraj

Nejvíce se podařilo snížit dluh kraji Královéhradeckému, a to o 82 procent, dlužná částka klesla z 263 milionů na 48 milionů. Krajský úřad vytvořil z nemocnic akciové společnosti, jejichž činnost zastřešuje krajský zdravotnický holding.

Nejvyšší částku, 533 milionů korun, dostal od státu Středočeský kraj,který však na rozdíl od ostatníchkrajů vyčíslil všechny závazky,nikoli jen po lhůtě splatnosti.

Královéhradecký hejtman Pavel Bradík již dříve uvedl, že holding ušetří peníze, protože zajišťuje pro nemocnice centrální nákup materiálu.

Výrazně klesly dluhy nemocnic také v kraji Karlovarském, o 72 procent, zadlužení se snížilo ze 76,6 milionů na 22 milionů.

Naopak kraj Vysočina své dluhy ještě zvýšil, i když jen o čtvrt procenta. Zadlužení nemocnic tam stouplo o milion na 287 milionů.

Vysočina: o 100 milionů méně na oddlužení

Vysočina převzala nemocnice se závazky po lhůtě splatnosti ve výši 287 milionů korun. Propad hospodaření se ale v prvním pololetí 2003 kraji nepodařilo zastavit, koncem roku vzrostly na 334 milionů korun. Kraj reagoval výměnou ředitelů tří nemocnic.

Letos v říjnu se ztrátu v hospodaření podařilo meziročně snížit, tři nemocnice v kraji vykázaly zisk. Ve ztrátě koncem roku bude jen jihlavská.

Ze státních peněz určených na úhradu dluhů však kraj poskytl finance i dvěma dobře hospodařícím nemocnicím, „aby nebyly trestány“.

Hejtman Vysočiny František Dohnal tvrdí, že nepříznivý výsledek hospodaření způsobilo i to, že vláda dala Vysočině na oddlužení o 100 milionů méně, než se předpokládalo.

Nejvyšší částku, 533 milionů korun, dostal ze státní pokladny kraj Středočeský, který však na rozdíl od všech ostatních krajů vyčíslil všechny závazky, nikoli jen po lhůtě splatnosti.

Na konci roku 2002 činily závazky středočeských nemocnic 629 milionů, v pololetí letošního roku 485 milionů, to je pokles o 23 procent.

Nejmenší částku dostal Olomoucký kraj, kterému se podařilo snížit závazky ze 106 milionů na 64 milionů, tedy 40 procent.

Podle jeho bývalého krajského radního Vladimíra Válka, který měl oblast zdravotnictví na starosti, vedení kraje vyvíjelo na hospodaření nemocnic silný tlak.

Považuje za velkou chybu, že minulé krajské zastupitelstvo odsunulo transformaci krajských nemocnic.

Obchodní společnosti: výhodnější právní norma

Hejtmani přičítají snížení dluhu tomu, že nemocnice převedli do „výhodnější“ právní formy – jsou z nich obchodní společnosti. Touto cestou šly kraje Karlovarský, Plzeňský, Královéhradecký a Severomoravský. Jednu nemocnici přeměnil na akciovou společnost i Jihočeský kraj a čtyři kraj Středočeský.

Odbory varují, že v těchto nemocnicích klesly platy zaměstnanců a neinvestuje se do nové techniky: náklady klesly na úkor personálu i pacientů, tím se dluhy podařilo snížit.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!