KSČM neuspěla s návrhem na zrušení všech zdravotnických poplatků

Sněmovna v pátek schválila novelu usnadňující takzvanou přeshraniční péči. KSČM neuspěla s návrhem přidat do předlohy zrušení všech poplatků ve zdravotnictví. Vládní norma stanoví, že čeští občané budou mít stejně jako jiní občané EU možnost podstoupit plánovanou operaci v cizině. Zdravotní pojišťovna by ji uhradila v českých cenách. O souhlas by pojišťovnu až na výjimky žádat nemuseli. Předloha míří do Senátu.

Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL už nechce obnovit poplatky za hospitalizaci, které od ledna zrušil Ústavní soud. Další platby – u lékaře a za recept, chce vláda zrušit až od příštího roku. Zůstat by měly poplatky za pohotovost.

Komunisté se zasazují o zrušení všech poplatků ve zdravotnictví dlouhodobě. Říkají, že jsou protiústavní a nic neregulují. „Poplatky jsou kolektivním trestem,“ uvedla Soňa Marková (KSČM). Proti jejich návrhu se stavěla pravice, podle které by zdravotnictví jen přišlo o peníze. „Je to klasický přílepek,“ uvedl navíc Bohuslav Svoboda (ODS).

Zásadní nesouhlas vyjádřil i nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zrušení plateb musí předcházet řádné projednání, rozbor dopadů a návrh kompenzací, uvedl.

Takzvanou přeshraniční péči umožňuje už od konce října bruselská směrnice. Občané EU podle ní mají právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není, anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa v jednotlivých zemích.

Totožnou normu projednávala Sněmovna už před volbami. Rozpuštěním dolní komory ale takzvaně spadla pod stůl.

Nyní musejí čeští pacienti žádat pojišťovnu o souhlas s plánovanou operací v jiné zemi EU, po přijetí novely ho potřebovat až na některé výjimky nebudou. Výjimky by mohla vymezit nařízením vláda. Už teď hradí pojišťovny neodkladnou péči, tam také souhlas není nutný.

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Protože pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů, řadu zájemců z ČR to prý odradí – v cizině je péče dražší. Pokud by přesto zájem českých pacientů prudce vzrostl, podle ministerstva se obnoví rychlou novelou podmínka předběžného souhlasu pojišťovny. Zdravotní služby, ke kterým by byl souhlas nutný, by byly v zákoně vyjmenovány.

Podle ministerstva se spíše dá očekávat, že z EU budou jezdit pacienti do tuzemska. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.

Ohodnoťte tento článek!