Kteří lékaři podali výpověď, bude jisté až na Silvestra

kalendář, datum

V nemocnici ve Městě chce skončit osmdesát procent doktorů, kraj chystá krizové scénáře.

Obavy. Tak by se dal jedním slovem vyjádřit pocit pacientů novoměstské nemocnice, kteří se v posledních dnech v tamních ambulancích setkali s větou: „Na další kontrolu byste měl přijít v březnu, objednáme vás, ale raději si ještě před tím zavolejte, kdo ví, co do té doby bude.“

V kraji Vysočina se k lékařské výzvě Děkujeme, odcházíme přihlásilo zhruba pět stovek nemocničních lékařů, konkrétně v Novém Městě na Moravě by jich mělo podat k poslednímu prosinci výpověď přibližně 80 procent.

Ve kterých oborech by však vlivem celonárodní akce mohlo v březnu dojít k potížím se zajištěním zdravotní péče, to zatím není jasné. „Od organizátorů akce v naší nemocnici mám potvrzeno oněch osmdesát procent výpovědí. Ty ale mají být doručeny až k poslednímu prosinci, a to prostřednictvím advokátní kanceláře, která má s jejich rozesíláním začít 27. prosince. Nechci ale spekulovat, dokud neuvidím konkrétní jména a specializace,“ vyjádřila se ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

Nejistota

Pacienti by podle Palečkové měli tedy ještě vyčkat, než se začnou poohlížet po jiném zdravotnickém zařízení, ve kterém by jim byli schopni poskytnout potřebnou péči. „Je předčasné, aby už nyní pobíhali od jedné nemocnice k druhé. Jakmile budeme znát konkrétní informace, které obory by výpověďmi lékařů mohly být ohroženy, neprodleně to zveřejníme,“ dodala ředitelka nemocnice.

Vedení kraje Vysočina společně s řediteli nemocnic analyzuje možné dopady hromadných výpovědí na chod zařízení. Připravit se na řešení nastalé situace je v tuto chvíli podle hejtmana kraje Vysočina a předsedy Asociace krajských nemocnic Jiřího Běhounka (za ČSSD) problematické.

Až poslední prosincový den se bude vědět, kolik ze signatářů výzvy skutečně podá platnou výpověď a ukončí pracovní vztah v krajských nemocnicích.

„Kraj ještě do konce roku dá nemocnicím zatím blíže neurčenou částku na závazky nepokryté pohledávkami,“ uvedl včera pro ČTK náměstek hejtmana kraje Vysočina Vladimír Novotný (ČSSD). V rozpočtu na příští rok počítá kraj Vysočina dále s rezervou zhruba 255 milionů korun. „Z toho část, řádově v desítkách milionů, půjde na personální stabilizaci v krajském zdravotnictví,“ dodal Novotný.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger včera poprvé oficiálně připustil, že když z nemocnic masově odejdou chirurgové či anesteziologové a nebude se operovat, vláda bude muset dát lékařům peníze z rezerv na krizové situace. Ministr to řekl novinářům po svém vystoupení na Žofínském fóru.

Odmítl spekulace, že ustupuje tlaku lékařských odborů. Zároveň potvrdil, že vláda v příštím roce ani v roce 2012 peníze pro zdravotnictví nezvýší tak, aby bylo víc na platy.

„Upozorňuji, že veškerou odpovědnost za systém financování zdravotnictví a řízení vzdělávání lékařů a tudíž za jejich odměňování nese v této republice v prvé řadě ministerstvo zdravotnictví. To kromě absolutně nefunkčního a tvrdě kritizovaného plánu vzdělávání mladých lékařů připravuje a předkládá návrhy úhradové vyhlášky, která opakovaně krátí platby zdravotních pojišťoven za provedené úkony pro nemocnice. Krátí tak prostředky, ze kterých jsou lékaři v nemocnicích placeni. Placeni na základě tabulek dalšího z ministerstev – Ministerstva práce a sociálních věcí,“ nechal se včera slyšet hejtman kraje Vysočina a lékař Jiří Běhounek.

Průměrný plat lékaře je zhruba 50 tisíc korun za práci včetně přesčasů a služeb. Lékaři zapojení do výzvy Děkujeme, odcházíme chtějí změnit systém zdravotnictví i své platové ochodnocení tak, aby 70 tisíc korun byl plat za základní pracovní dobu. Průměrná mzda v České republice je 23 655 korun.

Ohodnoťte tento článek!