Přejít na obsah

Kubek chce pro zdravotnictví další peníze. Naráží však u Babiše

zpět
29.3.2016
Andrej Babiš
zvětšitAndrej Babiš
Autor: Hynek Glos

Andrej Babiš | Autor: Hynek Glos

 

Zvýšení plateb státu o deset miliard má každý rok umožnit růst platů zdravotníků o deset procent. Řešil by se tak prý problém s nedostatkem personálu v nemocnicích.

Zdravotníci stupňují tlak na vládu. Po lékařské komoře jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) zástupci nemocnic, o schůzku požádali i prezidenti komor zubařů a lékárníků. Prezident lékařské komory chystá tiskovou konferenci, na které mají požadavky komory podpořit známí špičkoví lékaři.

Strážce státní kasy Andrej Babiš (ANO) zatím zůstává stranou.

Zatímco ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček i premiér vyjadřují zdravotníkům pochopení a podporu, u Babiše patrně narazí. Kromě vytvoření plánu na stabilizaci zdravotnictví padl totiž požadavek na zvyšování plateb státu do zdravotnictví po tři roky vždy o deset miliard korun.

„V žádném případě se nedomníváme, že je zdravotnictví katastrofálně podfinancováno, jak tvrdí ČLK. Problém je, jak je s penězi v systému nakládáno,“ uvedl za ministerstvo financí Jakub Vintrlík z tiskového oddělení. Zdůraznil, že státní dotace do zdravotního pojištění jsou historicky nejvyšší.

Němeček považuje výzvu zdravotníků za silný apel na vládu a už píše návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce. Chce jej dopracovat ještě na začátku dubna. „Vláda by měla přijmout veřejný slib, aby pro české zdravotníky bylo vidět světlo na konci tunelu,“ uvedl před časem Němeček.

Zvýšení plateb státu o deset miliard má každý rok umožnit růst platů zdravotníků o deset procent, což má pomoci řešit problém s nedostatkem personálu v nemocnicích.

„Důvodů pro odchod personálu do zahraničí je jistě více. Pouhé zvýšení platů a mezd, byť o třicet procent, mu nezabrání,“ uvádí však Vintrlík. „Ministerstvo financí navíc neobdrželo žádnou hlubší analýzu, která by dávala nedostatek pracovníků do souvislosti s výší odměňování. Bez potřebné analýzy nelze tuto problematiku náležitě řešit.“

Ministerstvo financí chce po Němečkovi, aby řešil otázku, proč je v Česku nadprůměrný počet akutních lůžek, proč lidé často chodí k lékaři a jaký vliv to má na přetíženost personálu. Požaduje i koncepci zdravotnictví, která by také definovala optimální strukturu nemocnic.

Vláda má čas rozhodnout o výši plateb za státní pojištěnce na příští rok do konce června. Loni žádal Němeček o zvýšení plateb o 4,3 miliardy korun, vláda schválila přírůstek 1,8 miliardy korun. Stát platí v posledních letech do zdravotnictví za své pojištěnce přes šedesát miliard korun ročně. Státní pojištěnci jsou přitom nezaměstnaní, důchodci, děti a další, dohromady zhruba šest milionů lidí. Celkové výdaje na zdravotnictví činily předloni 300 miliard korun.


Komentovat článek: Kubek chce pro zdravotnictví další peníze.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Kubek chce pro zdravotnictví další peníze.…

Komentáře

další 2 komentáře
Jana černé díry :)  | 30. 03. 2016 21:14

Úsměvné je klišé o černé díře. Čeští občané dostávají obbdobnou kvalitu péče jako v Německu při stejné ceně léků a přístrojů za zlomek ceny. Tomu se říká efektivita. Ale celkově jde medicína dopředu a ostatní státy na ní dávají více, nejen absolutně ale i relativně. Takže je jinak nepůjde. Černé díry ve zdravotnictví je korupce jako všude jinde. Takže by obdobně šlo říci: dotace do zemědělství až po odstranění korupce, budování dálnic až po odstarnění korupce, rozvoj státní zprávy, internetu, dopravy atd. až po zalátání jejich černých děr. Ale ve skutečnosti je to opačně, kdyby nebylo černých děr, všech nákupů, investic a staveb s možností odklonu peněz, tak by se politici na zdravotnictví vykašlali úplně.

MUDr Peníze a zdravotnictví  | 29. 03. 2016 16:03

Pravdu mají bohužel oba - jam prezident komory Kubek, tak ministr finací Babiš. Peněz ve zdravotnictví je skutečně málo, a pokud nebude do zdravotnictví přidáno, tak se kvalita bude dále zhoršovat. Když vstupy /přístroje, materiál, léky a s vyjímkou pracovní síly prakticky vše ostatní/ nakupujete za světové ceny, tak nemůžete chtít poskytovat služby za zlomek těchto cen, jak tomu doposud je !. Na druhou stranu jsou i tak ve zdravotnictví dále "černé díry", kudy peníze mizí - ty jsou ale nejen na straně zdravot. zařízení /tam bych řekl, že je jich čím dál tím méně/, ale i na straně zdravotních pojištoven, a v nemalé míře i na straně pacientů, kteří zdravotní péči u nás v porovnání se světem velice nadužívají a často i zneužívají.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné