Přejít na obsah

Kubek: Heger je turecký hospodář, který prolajdal rok

zpět
22.11.2011
MUDr. Milan Kubek
zvětšitMUDr. Milan Kubek
Autor: ZDN

MUDr. Milan Kubek | Autor: ZDN

 

S ostrou kritikou na adresu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) vystoupil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. V Interview ČT24 uvedl, že Heger od protestů Děkujeme, odcházíme promarnil roční šanci reformovat české zdravotnictví a ignoroval návrhy ČLK na úspory a jeho možnou transformaci.

Systém Hegerova řízení podle Kubka připomíná turecké hospodářství a stav, kdy ministerstvo nebude moci lékařům navýšit platy o slíbených deset procent, označil šéf lékařské komory za nesplnění slibů.

Memorandum, které počátkem roku ukončilo lékařskou protestní akci Děkujeme, odcházíme, přislíbilo lékařům 10% navýšení platů pro rok 2012.

V době hrozící hospodářské recese ale Heger před nedávnem přišel s takovou koncepcí, kdy se lékařům od 1. ledna 2012 zvýší platy o 6,25 procenta a dorovnání o dalších 3,75 % bude následovat v polovině roku (za předpokladu, že ho hospodářská situace umožní). Lékaři však ministrův návrh považují za nesplnění slibů a desetiprocentní navýšení platů požadují k 1. lednu.

„Když si vezmete v bance hypotéku a najednou se změní vaše podmínky, zajímá to banku? Řekne banka, že vám část peněz odpustí? Neřekne. Smlouvy se mají plnit, závazky se musí plnit a pan ministr dobře věděl, co podepisuje,“ podotknul v Interview ČT24 Kubek.

Kubek: Pan ministr peníze nehledá

Devět měsíců, které uplynuly od podpisu únorového memoranda, Heger podle Kubka promarnil. „Vysvětlete mi, proč pan ministr Heger prolajdal celý rok a neudělal žádnou reformu zdravotnictví?“ ptá se Kubek.

Možné uspořené peníze by přitom podle Kubka mohly fungovat jako kapitál pro slíbené navýšení platů lékařům. Problém však spočívá v tom, že „pan ministr peníze nehledá“.

ČLK podle jejího nejvyššího představitele ministerstvu zdravotnictví navrhovala opatření, která měla peníze pro resort zajistit. Kubek uvedl, že navrhovali například samostatný zákon o cenách a úhradách léků, zdravotnických prostředků a zdravotnické techniky. V této oblasti podle lékařů totiž unikají výrazné prostředky.

Celý článek a rozhovor s Milanem Kubkem najdete na serveru České televize nebo ZDE.


Komentovat článek: Kubek: Heger je turecký hospodář, který…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kubek: Heger je turecký hospodář, který…

Komentáře

dalších 8 komentářů
-- Proč se lékaři nechovají podle etiky a vidí jen sebe?  | 24. 11. 2011 06:54

..a nekde dokonce fasují pracovní boty, hajzli doktorští, viďte paní?

emigrant cha cha  | 23. 11. 2011 09:11

to jsou neuveritelne slinty obyvatelat nakrmenych ruzovkou, to, co vas ceka si plne zaslouzite...

jirka Proč se lékaři nechovají podle etiky a vidí jen sebe?  | 22. 11. 2011 14:49

Copak jen lékaři mají potřebu bydlet, mít rodinu a cestovat alespoň 3krát kanáry.Dejte si na váhy čím přispějete do celku funkčnosti státu -proti nadhodnocené práci a mzdě!Tu a tam snad někde nemocnice vydělá na kapacitě/plastik/.Tam se mnohdy platí na dřevo.Ale co jiní co si sedí v teplíčku ,5krát přestávka,teplé jídlo ,moderní a modernější přístroje. Tak za co navyšovat kord ,když jste tolik prošustrovali a nezájem o celek.Jaký je výsledek?Stoupání nemocí stresy,rakoviny,diabet.a další.Přece to jsou následky neléčení a ignorace pacientů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné