Kubek má 117 připomínek ke třem Julínkovým zákonům

Titulní obrázek

Česká lékařská komora (ČLK) požaduje od ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, aby zapracoval 117 jejích připomínek do tří reformních zákonů, které ministr předkládá. Je to zákon o zdravotních službách, speciálních zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě…

„Pokud to ministr neudělá, budeme chtít od poslanců, aby všechny tři normy zamítli,“ řekl Právu prezident ČLK Milan Kubek. „Zákony jsou špatné, s určitými výhradami lze snad přijmout jen zákon o zdravotnické záchranné službě, ale za předpokladu, že naše připomínky budou zpracovány,“ sdělil.

Poškodí to pacienty i lékaře

Dodal, že všechny normy, pokud budou přijaty tak, jak je ministr navrhuje, pacienty i lékaře poškodí. Například pro ČLK je nepřijatelná úprava interrupcí. Lékař by mohl ukončit těhotenství nezletilé budoucí matky i bez jejího souhlasu, komora by už nemohla posuzovat odborná a etická provinění lékařů. Stížnosti pacientů má podle návrhu Julínka řešit zařízení, na které byly podány.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že „asi tak sto připomínek komory svědčí o tom, že neumějí její představitelé číst, protože v zákoně je to jinak, než tvrdí“.

Podle něj smysl všech připomínek je, „aby jich bylo co nejvíc a zákon byl jako moc špatný“. „V podtextu toho všeho jsou však změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů, a to ministr odmítá.“ Ministerstvo prý ale zohlední technické připomínky, které komora má.

Kubek ale oponuje: „Pouze sedm našich připomínek se týká postavení a pravomocí ČLK a číst neumí asi úředníci ministerstva.“

Jednání o připomínkách k paragrafovému znění zákona by mělo být 30. července. Výhrady k návrhům zákona mají i odbory a ostře proti nim vystupuje opozice.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!