Přejít na obsah

Kubek má 117 připomínek ke třem Julínkovým zákonům

zpět
30.7.2008

Česká lékařská komora (ČLK) požaduje od ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, aby zapracoval 117 jejích připomínek do tří reformních zákonů, které ministr předkládá. Je to zákon o zdravotních službách, speciálních zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě...

„Pokud to ministr neudělá, budeme chtít od poslanců, aby všechny tři normy zamítli,“ řekl Právu prezident ČLK Milan Kubek. „Zákony jsou špatné, s určitými výhradami lze snad přijmout jen zákon o zdravotnické záchranné službě, ale za předpokladu, že naše připomínky budou zpracovány,“ sdělil.

Poškodí to pacienty i lékaře

Dodal, že všechny normy, pokud budou přijaty tak, jak je ministr navrhuje, pacienty i lékaře poškodí. Například pro ČLK je nepřijatelná úprava interrupcí. Lékař by mohl ukončit těhotenství nezletilé budoucí matky i bez jejího souhlasu, komora by už nemohla posuzovat odborná a etická provinění lékařů. Stížnosti pacientů má podle návrhu Julínka řešit zařízení, na které byly podány.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že „asi tak sto připomínek komory svědčí o tom, že neumějí její představitelé číst, protože v zákoně je to jinak, než tvrdí“.

Podle něj smysl všech připomínek je, „aby jich bylo co nejvíc a zákon byl jako moc špatný“. „V podtextu toho všeho jsou však změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů, a to ministr odmítá.“ Ministerstvo prý ale zohlední technické připomínky, které komora má.

Kubek ale oponuje: „Pouze sedm našich připomínek se týká postavení a pravomocí ČLK a číst neumí asi úředníci ministerstva.“

Jednání o připomínkách k paragrafovému znění zákona by mělo být 30. července. Výhrady k návrhům zákona mají i odbory a ostře proti nim vystupuje opozice.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Kubek má 117 připomínek ke třem Julínkovým…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kubek má 117 připomínek ke třem Julínkovým…

Komentáře

dalších 53 komentářů
skeptik Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Tlustý román kritiky  | 12. 08. 2008 06:59

nebudu vám doporučovat, do čeho si máte či nemáte lhát.. :) ústava má samozřejmě více výkladů- jen se podívejte na mnohé kauzy projednávané ústavním soudem (včetně reg. poplatků). to, že současný nhs v anglii je neudržitelný, konstatovala řada politiků obou hlavních stran. co kdo kdy dementoval, je spíše věcí politického p.r., než reálných záměrů. ale vyčkejme, budoucnost ukáže.. váš text vypovídá, že jste opradvu expert patrně nejen ve zdravotnictví, zejména jazykovou kultivovanost je třeba vysoce ocenit.

Robert Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Tlustý román kritiky  | 8. 08. 2008 12:56

ústava jako text s více výklady??zajímavý názor,asi ten jako že v Británii chtějí privatizovat NHS-a kdo prosím-pokud je mi známo,tak to nedávno striktně odmítl i šéf konservativců,tak si laskavě nelžete do huby

skeptik Re:Re:Re:Re:Re:Re:Tlustý román kritiky  | 8. 08. 2008 09:46

přečetl.už vícekrát. jako mnohé texty, i tento má více výkladů. k nhs- z hlediska financování určitě optimální. menší % financí než velká británie nedává na zdravotnictví žádná země eu. délku života lidem to nezkrátí. na druhé straně- pacientům ani lékařům se to moc nelíbí. znám skutečně dost lidí z obou skupin, kteří mají osobní zkušenost..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné