Kubek nabídl pomoc hejtmanům

Titulní obrázek

Česká lékařská komora nabídla pomoc při řešení problému zdravotnictví krajů novým krajským hejtmanům. „Nabízíme pomoc hejtmanům při řešení zdravotnictví v krajích. Jde zejména o personální vybavení nemocnic. Ministr měl už před dvěma roky vydat příslušnou vyhlášku a dosud tak neučinil, a tak v nemocnicích nejsou stanoveny personální standardy,“ uvedl Milan Kubek…

Česká lékařská komora nabídla pomoc při řešení problému zdravotnictví krajů novým krajským hejtmanům.

Právu to řekl prezident komory Milan Kubek včera po svém setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

„Nabízíme pomoc hejtmanům při řešení zdravotnictví v krajích. Jde zejména o personální vybavení nemocnic. Ministr měl už před dvěma roky vydat příslušnou vyhlášku a dosud tak neučinil, a tak v nemocnicích nejsou stanoveny personální standardy,“ uvedl Kubek.

Dodal, že právě absence těchto standardů má značný vliv na posuzování a garantování kvality poskytnuté péče.

„Jestli ve zdravotnictví je krize, pak je to krize personální. Je zřejmá hlavně v pohraničních oblastech, kde lékaři odcházejí za prací do zahraničí a české pacienty v nemocnicích musí léčit přetížení lékaři,“ prohlásil Kubek. V nemocnicích jich je podle něho málo a za chybějící kolegy musí zaskakovat. To se pak může promítat i do kvality péče.

Z dané situace viní ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Řekl, že 70 procent delegátů listopadového sjezdu lékařské komory odmítlo návrhy reformních zákonů, které připravil ministr Julínek a z nichž tři už vláda schválila.

Paroubek řekl, že respektuje názory lékařské komory a nabídku spolupráce s hejtmany vítá. „Julínkovy návrhy zákonů nevidíme rádi,“ uvedl.

Václav Pergl, Právo

Kubek nabídl pomoc hejtmanům
Ohodnoťte tento článek!